Днес, в Исторически музей „Искра“ бе представено средновековно съкровище от 14 век на неизвестна българска принцеса, намерено преди 4-ри години в автомобила на иманяри. На пресконференция проф. д.и.н. Николай Овчаров представи съкровището на тракийската принцеса и 8 монети, които ще останат достъпни за всекидневно посещение и през следващите седмици.
През 2017г. при специализирана акция полицейските служители спират за проверка червен джип в обедните часове на 17-ти ноември. Странното държание на шофьора и пътника, подтикнали униформените да претърсят автомобила. След откритите накити и два електро капсул-детонатора, полицаите светкавично предприели и претърсвания в домовете им. Там е намерен и кашонът със средновековна керамика.
Накитите на високопоставената дама, вероятно жена на деспот или севастократор, за която е реконструиран образа по изображение на болярката Арета, съдържат висулки от наущници и обеци; огърлица изработена от два вида мъниста от полускъпоценни камъни – кварц и карнеол; сребърна с позлата торква; наушници и долна част на червенофигурен кратер.
Съкровището допълват и 8 монети. Най-ранната сред тях е римска бронзова монета на император Каракала (211 – 217) отсечена в Анхеало ( дн. Поморие). Останалите седем монети са златни. Най – ранната е на никейския император Йоан III Дука Ватаци (1222 – 1254). Останалите монети са от първата половина на XIV век. Три от тях са от съвместното управление на византийските императори Андроник II и Андроник III Палеолог и са от периода 1325 – 1352, а други две от самостоятелното управление на Aндроник III Палеолог, отсечени през 1328 – 1341 г. Най-рядката сред монетите е перперата на Йоан V Палеолог с Йоан VI Кантакузин (1347 – 1353).
Проф. д.и.н. Николай Овчаров допълни, че накитите и монетите са били съхранявани заедно в ковчеже, което вероятно е било заровено при форсмажорни обстоятелства.
„Може ли да бъде крънската принцеса, може разбира се“, каза проф. Овчаров и поясни, че Крън е бил основния град в този район, който и до ден днешен е нелокализиран. Новата теза, по която започва проучвания професорът е, че средновековният Крън се е намирал на мястото на Казанлък.
През есента, за 120-та годишнина на музея, в книга с 56-страници и работно заглавие „Крънската хора и съкровището на принцесата“, проф. Овчаров ще предложи на туристите в Казанлък, че не е известен само като Долината на тракийските царе, но това е една от най-важните средновековни области за Второ българско царство. Бижутата на казанлъшката принцеса ще бъдат показвани в експозиция с манекен, върху който ще бъдат поставени украшенията.
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...
Ню Йорк пъб гр. Казанлък търси да назначи бармани и сервитьори
Ню Йорк пъб град Казанлък, търси да назначи бармани и сервитьори. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел....
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден. Изисквания към кандидатите: задължителен...