15:56 | 31 октомври 24 3413

Хелоуин е!

Хелоуин е! / Новини от Казанлък

Кът за снимки, създаващ празничен и „страховит“ усет се появи в Казанлък. Забавен и атрактивен, той поражда полемика сред населението. Преминаващите си правят снимка за спомен, радват се или възмущават, че чуждите празници бързо навлизат и сред нашето общество. Срещат се и третите – без мнение и особено внимание.

Поводът е Хелоуин, който се чества на 31-ви октомври. Датата, която създава различни чувства във всеки българин. Едни се забавляват, използват възможността да си направят атрактивен грим и да облекат костюм. От другата страна на монетата застават пазителите на традициите, на българските празници, на християнството. Те не приемат навлизането и силното популяризиране на американския празник. Спорът помежду им е дълъг, и до днес не се намира вярна теза, правилна страна или убеждение.

Едно е сигурно. Децата обожават бонбони. Забавно е и обличането в костюми. И така един много оспорван празник, без много мисъл и патос, става истинско веселие за малчуганите, носещ усмивки и красиви спомени.

Каква е историята зад Хелоуин? Хелоуин води началото си от келтския езически ритуал Сауин (Samhain) – фестивал на плодородието и новогодишен празник, с който келтите посрещали своята Нова година на 1 ноември. Според вярванията на древните келти, в нощта срещу новата година, световете на живите и мъртвите се преливали. Те смятали, че починалите навестявали света на живите, в търсене на живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят, хората се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно, обличайки и надявайки животински кожи и глави, с намерението да изплашат привиденията и да ги отблъснат назад в света на мъртвите.

Когато християнството се разпространило в Европа, църквата, разбира се, се опитала да изкорени езическите ритуали.

Хелоуин е 1 ден преди честването на католическия ден на Вси светии и поради това представите за тях се смесват. Самата дата е избрана нарочно – през 835 г. папа Григорий IV, в опит да замени съществуващия езически ритуал, утвърждава 1 ноември като Ден на Вси. Оттам произхожда и названието Хелоуин – нощта преди/навечерието на Деня на Вси Светии.

Днес древният келтски празник е разпространен под различни форми и имена, и се отбелязва на много места, с най-голяма популярност в САЩ. Американците го припознали през 19-и век, благодарение на емигриралите ирландци.

Костюмите за Хелоуин се появили около средата на 20-и век, когато и традицията „почерпка или пакост“

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак