На 6 ноември, от 17,30ч., в Исторически музей "Искра" ще се състои дискусия с граждани за предстоящия референдум.
Днес, в пресцентъра на БТА Казанлък се състоя пресконференция от разяснителната кампания, водена от Община Казанлък в лицето на кмета Галина Стоянова, с присъствието на директори на културни институти, Председателят на Общински съвет-Казанлък Николай Златанов, секретарят на Община Казанлък Гинка Щерева и Председателят на Гражданския консултативен съвет Цветолина Цветкова. Пресконференцията бе във връзка предстоящия референдум, където казанлъчани ще имат правота да решат дали Община Казанлък да бъде стопанин на Дом-паметника на връх Бузлуджа.
В предисловие, кметът Галина Стоянова припомни, че провеждането на референдум по важни въпроси не е новост за нашите ширини. През 2009г., местните са решили дали гр.Шипка да бъде отделен в самостоятелна община именно чрез референдум.
Референдумът, който бе гласуван на Общински съвет и подкрепен с мнозинство от членовете му, ще се състои на 17 ноември, а казанлъчани ще трябва да решат: „Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот в частна държавна собственост Дом-паметник на връх Бузлуджа за10 години?“
7 млн лв европейски средства са отпуснали за реставрацията и консервация на монумента на връх Бузлуджа, след защита на Община Казанлък на Концепция за интегрирани териториални инвестиции, която е получила максимален брой точки. Стоянова поясни, че ако жителите на общината не подкрепят предложението, средствата не могат да бъдат вложени в друго направление, защото са целеви.
Паметникът Бузлуджа получава статут с класификация на архитектурно-строително и художествена недвижима културна ценност с категория „Национално значение“ на 13.09.2021г. от министъра на културата. До този момент, знаковият социалистически паметник е ничии, без статут, „не знаехме акта за държавна собственост къде се намира", казва Стоянова.
Областният управител, на когото е предоставена сградата за стопанисване и управление, осъществи проект по почистване на екстериора и интериора, и обезопасяване на достъпа до мозайките в партньорство с фондация „Проект Бузлуджа“. Този проект целеше отваряне на сградата и безопасен достъп, но това не се осъществи и проектът все още не е отчетен пред финансовите органи, следствие на което сградата е обявена за опасна, и достъпът до нея е затворен, пояснява още Стоянова.
През август т.г., Галина Стоянова изпраща писмо до Областния управител на Стара Загора с въпроса „Как Община Казанлък може да стопанисва Бузлуджа, предвид готовността ѝ да инвестира средства за консервация с европейско финансиране?“ Писмото е препратено до министъра на културата, а в отговор се пояснява, че това е в правата на Областния управител. Кметът на община Казанлък поясни, че по закон предоставянето на управлението на паметника може да стане с искане на кмета и без други процедури, но процесът по социализация ще бъде дълъг и е извън мандатността на един кмет.
Стоянова подчерта, че Община Казанлък има сериозен опит в социализирането и консервиране на национално културно наследство каквито са тракийските гробници. Повече от 15 години тя е стопанин, като поясни, че реставрира и консервира изцяло с външни средства.
„Мога категорично да кажа, че за първите 10 години, Бузлуджа няма да изисква от бюджета на Община Казанлък нищо." Кметът поясни, че рамките от 10-годишното управление се дължи на законорите норми в страната. В пояснение, тя даде за пример тракийските гробници, които са под стапанисването на Казанлък за същият период от време.
Категорична бе Стоянова в намеренията си монумента да бъде запазен заради своята архитектура и култура, но не и като идеологически паметник: „Ние нямаме никакво намерение да възстановяваме идеологическата история на този паметник. Ние се фокусираме на неговата архитектурна и културна стойност.“
Директорите на Художествена галерия - Казанлък и ИМ "Искра" апелираха жителите на общината да упражнят правото си на глас.
„Това е най-демократичният път да осъществим един проект със световно значение. Ние трябва да си даден сметката, че правим местен референдум, но той е със световно културно значение. И той вече е признат, класирайки го в първите седем най-красиви изоставени сгради по света“, заключи Стоянова.
В края на пресконференцията, всички присъстващи имаха възможността да видят три от интерютата на ученици от ППМГ „Никола Обрешков“ – Кристиян и Тома. Те са разговаряли с изявени казанлъчани по темата. Първите им събеседници са с почетните граждани на Казанлък д-р Бойчо Бойчев и Владимир Спасов, и дългогодишният дипломат Меглена Плугчиева. Останалите 10 интервюта ще бъдат представени по време на дискусията на 6 ноември.
Цялата пресконференция вижтевъв видеото:
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...
Ню Йорк пъб гр. Казанлък търси да назначи бармани и сервитьори
Ню Йорк пъб град Казанлък, търси да назначи бармани и сервитьори. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел....
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден. Изисквания към кандидатите: задължителен...