С подобни инициативи показваме, че да си отличник е модерно, защото това ще са утрешните лидери в бизнеса и обществото. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при връчването на наградите „Отличниците на България“ на вестник „24 часа“ в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. По думите му в ерата на дигитализацията знанието има водеща роля и ще е най-важната предпоставка за успешна реализация, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Той даде като пример, че тази година 120 деца от цяла България получиха Национални дипломи за пълен отличен успех както по време на обучението, така и на държавните зрелостни изпити. За сравнение миналата година техният брой е бил само 16. „Нашите ученици спечелиха и над 90 медала от международни олимпиади и състезания. Това са деца, които не само имат талант и дарба, но и се трудят ежедневно, за да бъдат успешни. А за да бъдат такива е ключова ролята на техните учители“, подчерта проф. Цоков по време на награждаването.
Министърът връчи отличие на преподавателката от СУ „Екзарх Антим I“ в Казанлък Александрина Шомова – избрана за най-добър STEM учител на България. Нейни ученици миналата година разработваха методи за лечение на инфекции без антибиотици, а сега тя подготвя нов отбор отличници. „Г-жа Шомова е съвременен будител, който не само дава знания, но и мотивира и вдъхновява учениците. Насочва ги към въпросите в науката, които могат да решат нерешими проблеми досега. Това е смисълът и на STEM обучението, което се опитваме да развиваме в България“, каза министър Цоков.
Той съобщи, че до момента повече от 2100 училища имат одобрени проекти и изграждат своите STEM центрове. До 2026 г. всички училища ще имат STEM кабинети, където ще може да се предлага обучение, свързано със съвременната наука. „Но без такива вдъхновяващи учители и най-прекрасните центрове да създадем, те няма да имат смисъл“, подчерта проф. Цоков.
По време на церемонията бяха отличени ученици и млади учени със забележителни постижения през годината. Кметът на София Васил Терзиев връчи наградата на Александра Петкова, която се представи блестящо в състезанието за млади европейски учени, като обори теорията на Келвин за константните ъгли от движението на плавателните съдове. Нейното откритие ще има принос в корабостроенето оттук нататък.
Забележителна комбинация от качества притежава и друга наградена дама – ученичката Михаела Димитрова от Пирдоп. Михаела е каратистка с национални и европейски титли, но и обещаващ млад IT специалист. Няколко поредни години успехът й не пада под 6.00.
Отличени бяха двама съученици -Антон Кремов и Мартин Панайотов. Те имат обща страст – програмирането. Мартин е с второ място в международното състезание по кодиране и вече създава видеоигри. Обещаващ програмист е и Антон, който с екипа си е създал сайт, функциониращ с изкуствен интелект.
Отличие заслужи и малкият музикант Ясен Лалов, който е един от най-талантливите млади пианисти в България. Въпреки крехката си възраст вече е лауреат на много международни музикални конкурси.
Наградена беше и младата шахматистка Надя Тончева. Макар и още ученичка тя вече е номер 3 в българския шахмат. За нея целта е да догони най-силните в света.
Сред отличниците на България се наредиха и четирима ученици от Първа частна математическа гимназия. Милен, Сара и Илия получиха наградите си лично, а четвъртият от шампионската им група Гео не успя да присъства, защото вече учи във Франция. Четиримата са носители на многобройни медали от математически състезания.
Сред отличните математици се нареди и Димана Праматарова от Пловдивската математическа гимназия. Тя е едно от 30-те деца в целия свят, спечелили стипендия за мастърклас в Оксфорд. Награда получи и Дамян Накев от Варна, шампион в турнира на шампионите по математика.
Отличия имаше и за ученици със забележителни постижения в хуманитарните науки. Сред тях е Ивайло Христов, национален шампион по философия и част от националния ни отбор, който вече подготвя своя книга.
Сред наградените е и Йоана Костадинова от град Елена. Тя може да бъде определена дори като ренесансова личност с интереси в много области. Йоана влезе в Кралската лига със знанията си по английски език, шампион е във възрастовата си група по информатика и е със сребърен медал по български език. Награда получи и младата поетеса Мария-Роза Мирчева, която се седмокласничка от Стара Загора.