Това е седмичното меню, по което се храниха децата в детските градини през изминалата седмица. На заинтересованите родители сигурно са направили впечатление няколко неща: преобладаващите храни с бяло брашно и захар, липсата на пресни зеленчуци, имената на лицата, изготвили менюто, както и пояснението, че то отговаря на детските енергийните нужди.
Науката за хранене се развива непрекъснато, но има принципи на здравословното хранене, необлечени в норма, но известни отпреди 30 год. Например, включването на плодовете в храненето.
За да бъдат усвоени най-добре от организма, те трябва да се дават самостоятелно в определен времеви интервал – най-рано 2,5 часа след хранене или най-малко половин час преди хранене. В противен случай, смесен с останалата храна, плодът ферментира в червата и води до затруднено храносмилане, а оттам и до здравословни проблеми след години. Ето как чрез храненето в детските градини залагаме бомба със закъснител на бъдещите поколения.
И тъй като г-жа Кемалова е отговорният фактор от Общината за изготвянето на менюто вече втора година, предлагам на г-жа Г.Стоянова да намери начин да опресни квалификацията й или да я замени с по-компетентен за тази дейност човек, който да се съобразява не само с калорийния прием на храната, но и с правилното й съчетаване.
За по-любознателните предлагам линк към Наредба № 6 от 10 август 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения:
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391¤tPage=8&categoryid=4213
Там поне въпросът с нездравословните храни е разгледан обстойно, но очевидно не е привлякъл вниманието на общинския инструктор по хранене, утвърждаващ менюто в детските градини.