08 януари 2025
272
Велина Губеркова
”Природата е наш дом, затова я обичаме и пазим” / РепорТИ за Казанлък
Детска градина №9 „Слънчице“, гр.Казанлък успешно приключи работа по проект „Природата е наш дом, затова я обичаме и пазим“ , който е част от Националната кампания на Министерство на околната среда и ПУДООС „Чиста околна среда-2024 г.“, на тема: „Обичам природата - и аз участвам“.
Формирането на екологична култура е дълъг и сложен процес, началото на който се поставя още в предучилищната възраст. Именно ранната детска възраст е периодът на формиране на бъдещата личност. Екологичното образование заема важно място при формирането на ценностна система у малчуганите. С реализирането на множество практико-изследователски дейности, обучаващи ситуации и игрови ситуации у децата се възпита екологично и познавателно отношение към природата, осъзнаване на връзката между природата и хората и формиране на умения да откриват екологичен проблем, да предлагат свои решения.
С оформянето на Кът „Билкова градина“ и Кът „Цветна градина“, децата се запознаха с многообразието и красотата на растителния свят. Засаждането на цветята и билките се осъществи с активната доброволна помощ на екипа на детската градина, родители и деца. Малките слънчица се грижиха периодично за цветните лехи в детската градина. Създадоха свой собствен компостер, чрез събирането на биоразградими и органични отпадъци за получаване на естествена тор. Така малчуганите развиха своите умения за наблюдение и аналитично мислене и разбраха колко е важно подхранването /торенено/ за обилния цъфтеж на растенията.
В създадения Кът „Занималня на открито“ съвместно с родители и деца се поставиха хотели за насекоми в двора на детската градина и хранилки за птици и се осъществяваха възпитателно – образователни дейности.
В обновения Кът „Весели игри“ децата вече се радват на новите детски съоръжения. Игрите на открито имат доказани ползи за здравето и правилния растеж на децата. Прекараното навън време помага за каляването на децата и повишава имунитета им.
Чрез мисията „Детската градина на добрите вълшебства“, децата от всички възрастови групи направиха опити и експерименти: ”Чудни растения – Big Bang Science”, ”Растение в лабиринт”, „Ферма за мравки“ и „Пречиствателна станция за вода“, като по този начин придобиха знания за явления в живата и неживата природа.
Изработени бяха Албум ”Хербарий – колекция от билки и цветя” и „Брошура със съвети за по-устойчиво бъдеще“ с полезни здравни и екологични съвети за опазване на околната среда и природните ресурси.
Да прекарват сред природата, да наблюдават, да влизат в контакт с нея и да се грижат за растенията и животните помага на децата да изградят позитивно и уважително отношение към живите същества от друг вид, да познават, разбират и приемат биоразнообразието и да развият представите си за място, време и ритъм на природните процеси. Любовта към природата се възпитава и това е една от важните стъпки във формиране на ценности у децата. Днес ги учим да се грижат за цветя, утре те ще възпитават своите деца да са свързани с природата. Правим първата малка стъпка към социалната им ангажираност, за да имаме по-зелено бъдеще утре.
Сподели