След множеството коментари относно герба на Казанлък потърсихме инж. Стефан Папукчиев, който е член на Българското хералдическо вексилоложко общество и един от консултантите при избора на нов герб на Казанлък. Пред Kazanlak.Com Папукчиев обясни много от основните правила в хералдиката, както и значението на елементите, които са в избраното предложение за герб на града ни:
"В хералдиката се използват символи и всичко в щита се подчинява на определени правила. Цветовете трябва да са ярки, за да се вижда от далече. В герба розата е хералдическа и тя не може да бъде друга. По правило в герба могат да се изобразят само части на човешкото тяло, като изключение за цяло тяло се прави само ако това е светец или този човек от древността е символ на населеното място или божество. За нас тракийката е древен символ и с известен хералдически компромис, тя може да присъства в герба с уговорката, че това е богинята майка.
Короната тип зидова, която стои най-отгоре на герба символизира, че това е град, като трите кули в короната показват, че е град - център на Община и че има население от 50 – 100 хиляди жители.
Трите хералдически рози са символ на стабилност и завършеност.
Погледът на дясно на тракийката означава, че гледа в бъдещето и символизира, че Казанлък идва от древността и гледа в бъдещето.
Девизът „Силата е в съгласието” е стар казанлъшки девиз, като е одобрен от Общинския съвет преди два мандата.
Формата на щита наподобява, на струнен инструмент, което също е еднин от символите на града. Трябва да се вниква в герба, а не да се гледа само повърхността. Съветвам общинските съветници да одобрят този вариант. Сред останалите предложения имаше и герб с орел и с бича глава."
Още за герба може да видите в интервюто на Kazanlak.Com с инж. Стефан Папукчиев: