В нощта на събота срещу неделя местим часовника назад с един час. Разбира се не е задължително да се спазят инструкциите на Българският институт по метрология - в изпълнение на Постановление № 94 от 13 март 1997 г. на Министерския съвет, това да стане точно в 04:00:00 ч. местно време на 28 октомври 2012 г. , но това е официалното стартиране на връщането към астрономическото часово време и връщането на стрелките на часовниците с 1 час назад.
Така целият неделен почивен ден ще ни остане един вид гратисен, за да се настроим към промяната, преди да започне работната седмица в понеделник с новото часово време.
Целта на преминаването от лятно към астрономическо часово време, освен чисто икономическа полза - пести се осветление, е и да се осигури на организма ни повече светлина и съответно да повиши активността ни. Но стана и пословично вече мнение на специалисти, че смяната на времето има негативно влияние върху здравето, тъй като промяната разстройва вътрешния ни биологичен часовник. Установено е, че се нарушава възприятието на човека, свързано с редуването на тъмната и светлата част от денонощието, в зависимост от годишния сезон. Хронобиолозите обясняват, че ритъмът на активност и покой, който естествено следва тялото ни, се определя не от часовника, а от количеството на дневната светлина, а вътрешният часовник на човека се нагажда към промените в съответствие със сезона спрямо изгрева на слънцето.
Идеята за смяна на времето идва най-напред на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал" през 1784, като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. Уилям Уилет публикува „Пилеене на дневна светлина" през 1907, където обосновава обстойно тази идея. На практика идеята за пръв път е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916.
България въвежда лятното часово време през 1979. След известни промени през годините, днес то започва в 3 часа в последната неделя на месец март и продължава до 4 часа в последната неделя на октомври, когато часовника се връща с един час назад, т.е. обратно на 3 часа.
119 държави в света си местят стрелка на часовниците всяка пролет и есен. Има и страни, които не го правят - Япония, Китай, Сингапур, Естония, Узбекистан, Таджикистан, Туркмения и Казахстан.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...