13:51 | 03 септември 25 1322

Зоопарк Стара Загора става домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“

Зоопарк Стара Загора става домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“ / Новини от Казанлък

Преди години белоглавият лешояд, рисът и ловният сокол са били част от естествения пейзаж на българските планини. Днес техните следи са почти заличени, а присъствието им в природата— все по-рядко. С мисията да даде глас на тези изчезващи видове, минерална вода „Велинград Alcalia“ продължава кампанията „Следи от изчезване“, посветена на опазването на дивите обитатели на планините.

През последните години вниманието към опазването на застрашените видове се увеличава, но все още има много какво да се направи. Изложбата „Следи от изчезване“ цели да напомни колко крехък е балансът в природата и колко важна е ролята на всеки от нас в опазването на българската дива природа.

Минерална вода „Велинград Alcalia“ продължава своята мисия за опазване на българската дива природа, като този септември изложбата гостува в Стара Загора. От 2 до 17 септември 2025 г., експозицията ще бъде отворена всеки ден от 9:00 до 17:00 ч., предоставяйки на всички жители и гости на града възможността да се потопят в света на изчезващите животни.

„Следи от изчезване“ представя внимателно изработени отливки на стъпки от застрашени видове, създадени с биоразградими материали. Посетителите ще могат да видят отпечатъци на кафява мечка, вълк, див кон, дива коза, муфлон, елен лопатар, рис, ловен сокол и белоглав лешояд. Всяка следа разказва история— не само за самия вид, но и за предизвикателствата, пред които са изправени техните местообитания, засегнати от човешката дейност и промяната на природните ландшафти.

Експозицията цели да повиши общественото внимание към нарастващия риск за биоразнообразието в България. Миналата година изложбата обиколи десет града, събирайки над 9000 посетители, които се запознаха с важността на опазването на застрашените животни и екосистеми. Тази година и Стара Загора се включва като ключова спирка в националната кампания, предлагаща образователно и вдъхновяващо преживяване за малки и големи. През август във Варна изложбата привлече над 500 посетители, а следващите спирки на пътуващата експозиция ще бъдат Русе и Пловдив.

За всички, които не могат да посетят физическата изложба, онлайн вариант е достъпен на https://sledi.velingradvoda.bg, където всеки може да разгледа експонатите виртуално, да чуе автентични звуци от природата и да научи как да подкрепи усилията за защита на дивите животни.

Посещението на изложбата предлага уникална възможност за среща с природата лице в лице, за размисъл върху ролята ни в опазването на околната среда и за оставяне на следа, която има значение. “Следи от изчезване” съчетава образователни факти, вдъхновение и визуално изживяване, като подчертава значението на биоразнообразието и грижата за природата.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Подобни новини:

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

14402 | 04 декември 2025

Казанлъчанин е намерен пребит в безпомощно състояние

7121 | 05 декември 2025

Верижна катастрофа стана на централен булевард в Казанлък, на място има полиция

3347 | 05 декември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2859 | 01 декември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2784 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2491 | 29 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2363 | 03 декември 2025

Нанесоха удари на мъж при опит да върне повредена част в магазин край Мъглиж

2036 | 05 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

2005 | 02 декември 2025

Кметът Иса Бесоолу гостува на “ПРО” ЕАД - Павел баня

1929 | 03 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак