В Централната сграда на Художествена галерия - Казанлък беше открита след близо двегодишна подготовка изложбата „…И продължавах да рисувам сама“, посветена на 150-ата годишнина от рождението на Елена Карамихайлова – първата българска жена-художник с ярко присъствие в националната ни история на изкуството. Куратори на изложбата са д-р Пламен Петров – директор на културния институт и Рамона Димова, заедно с директора на шуменската галерия Деян Ефтимов.
„… И продължавах да рисувам сама“ не е просто изложба, а пътешествие през живота и творчеството на една забележителна художничка. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката, от държавни и частни колекции, което я прави най-пълния визуален разказ, създаван досега за нея. Нещо повече, изложбата може да бъде мислена както опит за очертаване на целия ѝ артистичен път, творчески фокусирания, теми, развитие на стила, но и като предложение за разбиране на личността на художничката – нейният характер, тревоги, вълнения, разочарования, страхове и една тиха обемаща като че ли цялото ѝ битие – самота, с която ще остане свързана до края на своя земен път. И огорчаващо – ще продължи да я следва и след смъртта ѝ, когато всичко онова, на което е отдала цялото си съществуване, ще остане неразказано.
Името Елена Карамихайлова е било обект на разглеждане в не малко научни и критически публикации на фигури като Сирак Скитник, Никола Мавродинов, Асен Василев, Ирина Михалчева, Кирил Кръстев, Дора Каменова, Бисера Йосифова, Мира Димитрова – Тасева, Ирина Генова, Милена Георгиева, Анелия Николаева. Това обаче се оказва недостатъчно – житейския и творческият ѝ път задават множество въпроси, които не са намерили своите отговори. Сред тях е дори годината на раждане на художничката, която според утвърдения разказ е 1875 г. , но има поне два документа, които ни препращат към 1877 г. Когато към това добавим незнанието ни за годините на обучение на Елена Карамихайлова във Виена и Мюнхен, които според различните автори варират от 1895 до 1910 г., както и разпръснатото ѝ творчество, а навярно част него изгубено безвъзвратно, възстановяването на разказа за личността и наследството ѝ, се превръща в сложна и трудоемка изследователска задача, моментните резултати от която са побрани именно в настоящата изложба.
Изложбата е съвместна инициатива на екипите на Художествена галерия - Казанлък и Художествена галерия „Елена Карамихайлова" - Шумен. През май, юни и юли изложбата ще бъде съпътствана от образователна програма, включваща представяне на специално подготвено печатно издание.
„… И продължавах да рисувам сама“ е посветена на изкуствоведа и учител доц. д-р Ружа Маринска (1944—2022) и се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Изложбата ще може да бъде разгледана до 17 август 2025 година.
„М+С ХИДРАВЛИК” АД търси да назначи МАШИНЕН ОПЕРАТОР МЕТАЛОРЕЖЕЩИ МАШИНИ, ЦПУ
За нас: 60 годишна история, клиенти от цял свят, продукти с доказано качество – това сме ние от ”М+С ХИДРАВЛИК”АД....
Отпразнувайте вашите специални моменти в Аквапарк Овощник
Аквапарк Овощник предлага организация на сватбени тържества, абитуриентски балове за сезон 2025 година, корпоративни...
“Туйнс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “Туйнс 3“ гр. Казанлък, търси да назначи монтажисти и работници в производствен...