„Жените на Казанлък“, съвместно с организация „ЛевФем“ София и коалиция “Грижа“ проведоха в Казанлък публична дискусия на тема „Феминизиран труд и грижа“. В дискусията се включиха и представители от секторите “Здравеопазване“, „Образование“ и Социални услуги, синдикати, граждани.
Феминистки икономически модел, залегнал в икономическата справедливост, в социалната справедливост, признаващ грижовния и феминизиран труд бе фокусът на събитието.
„ Около ¾ от грижовния труд се извършва от жени, които не получават доход или получават ограничено възнаграждение за грижа на членовете на семейството", сподели Стела Кехайова – председател на сдружение “Жените на Казанлък“. Според нея, грижовния труд включва всички дейности по грижа за домакинството и семейството: от грижите на новороденото, отглеждане, образование и грижите за деца в предучилищна и начална училищна възраст, грижа за възрастните, както и грижа и подкрепа случай на заболяване или инвалидност. "За тези проблеми не се говори, подценява и омаловажава се трудът на медицинските сестри, на социалните работници, осъществяващи грижи за деца в неравностойно положение." , каза още Кехайова.
Представителките на „ЛевФем“ и коалиция “Грижа“ представиха свое изследване за грижовния труд и липсата на признание за значението му, както и сериозните финансови последствия като цяло за женската част от населението и за работещите в професионалния грижов сектор /институционализирана грижа или болногледачество/, които получават по – ниско заплащане от заетите в други сфери. Жените извършват около 52% повече неплатени грижи от мъжете, а получават по – ниска брутна почасова заплата от мъжете за платената си работа.
Присъстващите споделяха, че е необходимо да бъдат създадени повече публични възможности за грижа за децата / детски градини и ясли/, да има равностойно поделяне на грижовния труд между членовете на домакинството, както и неговата официална компенсация. Те изразиха мнение, че е необходим Национален регистър за болногледачи, гъвкаво работно време в домовете за възрастни и деца с увреждания, липса на условия за деца със специални нужди в детските градини и училищата.
Всички се обединиха около идеята, че е необходимо Национално представителство на организации, работещи в сферата на феминизирания и грижовен труд.
Припомняме, че „Жените на Казанлък“ са членове на коалиция “Грижа“, която работи в посока припознаването на работнички във феминизирани ключови сектори като здравеопазване, социални услуги, образование, грижовен труд.
Източник: Сдружение „Жените на Казанлък“
Магазин за бельо ”Орион” търси да назначи продавач-консултант
✨ Ако обичате да работите с хора, имате усет към естетиката и желание да се развивате в продажбата на бельо, това...
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...