Екипът на Литературно-художествен музей „Чудомир“ гостува в Мадрид, Испания, където с радост и вдъхновение представи изложбата "Нашенци" по творби на Димитър Чорбаджийски - Чудомир. Експозицията е част от проектът “Оживелите нашенци по света без багаж“, осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура“ по програма "Мобилност".
Визитата на групата, която гостува по покана на Асоциация „Требол“ започна с откриването на изложбата в Културен център CC Las Fronteras, което се превърна в истински празник на българския дух. Изключителният талант на Чудомир – обичан и желан от всеки българин, беше представен чрез неговите картини и герои, оживени чрез помощта на технологиите. Атмосферата беше пропита от любопитство, усмивки и възхищение, като всеки посетител успя да почувства неподправената топлота и хумор на Чудомировите герои.
Вълнуващ момент от събитие беше детската работилничка, в която най-малките посетители от общността имаха възможност да се докоснат до магията на Чудомировия свят. С неподправена детска радост, усмивки и ентусиазъм те се учиха как да нарисуват една от най-емблематичните му героини – Клюкарката. Всяка детска рисунка беше уникална и носеше усмивката на детството.
Казанлъчаните имаха удоволствието да се срещнат и с представители на българската общност в Мадрид. Родителите на децата от българското училище „Азбукарчета“ и танцовият ансамбъл за народни танци „Луди-млади“ посрещнаха сънародниците ни с отворени сърца. След откриването на изложбата с официалната част и детската работилничка, екипът на ЛХМ „Чудомир“ беше поканен на репетиция на ансамбъла, а след това се включи и в български хора.
Тази среща беше доказателство, че културата е жив мост между България и света, а желанието на общността да поддържа и предава традициите си вдъхнови гостите от Казанлък за още по-мащабни проекти в бъдеще. Срещата завърши с подписване на меморандум за сътрудничество, който предвижда дългосрочно партньорство между четирите институции – ЛХМ Чудомир, Литературен клуб Чудомир – Мадрид, Българско училище Азбукарчета и Асоциация Требол. Инициативата се оказа важна стъпка към задълбочаване на културния обмен между България и Испания, утвърждавайки ролята на музеите и културните институции като пазители на паметта и вдъхновение за бъдещите поколения.
Изложбата "Нашенци" ще продължи своето гостуване в Испания. На 4 декември тя ще бъде официално открита в културния център на град Торехон де Ардос от представители на местната управа и други официални гости.
Проектът „Нашенци“ е много повече от изложба – той е платформа за обединение, творчество и културен диалог, изграждащ мостове между миналото и бъдещето. Положителната обратна връзка от посетителите на събитието се оказа изключително стимулираща за екипа на музей „Чудомир“, който продължава да работи с амбицията да вдъхновява и други общности, както в България, така и по света.
В първия ден от гостуване на екипът на музей „Чудомир“ в Мадрид се проведе и работна среща с техните колеги от къща-музей Лопе де Вега. Срещата премина в приятелска и конструктивна атмосфера, с акцент върху обмена на идеи и добри практики между двата музея.
Тя имаше за цел да засили културните връзки между България и Испания чрез съвместни проекти, свързани с популяризирането на литературните и художествените постижения на двамата бележити творци. „Чудомир“ и Лопе де Вега, макар и представители на различни епохи и художествени стилове, се отличават със своето творчество, което изследва дълбочината на човешката природа, съчетавайки хумор, драматизъм и ярък разказ за съвремието.
Сред основните теми на дискусията бяха възможностите за организирането на изложби, литературни четения и образователни програми, които да представят творчеството на Чудомир пред испанска публика и, съответно, на Лопе де Вега пред българска аудитория. Обменен беше и опит за работата с деца в детските работилници към двата музея.
Представителите на музея „Чудомир“ подчертаха важността на културния диалог за запазването на наследството на Чудомир като една от ключовите фигури в жанра на хумористичния разказ и фейлетона и изтъкнат художник-карикатурист. Неговото творчество се отличава с топъл хумор, дълбока наблюдателност и изключително живописно пресъздаване на бита, психологията и характера на българина. По препоръка на колегите си от Музей Лопе де Вега се обсъди възможността за членство в ICOM – International Council of Museums, което да разшири достъпа на казанлъшкия музей до възможностите за интернационални проекти и сътрудничество.
Проектът „Оживелите нашенци по света без багаж“ се осъществява по програма "Мобилност" на Национален фонд „Култура“