Днес, в ЛХМ „Чудомир“ бе представена дигитализацията на дневниците на писателя, хуморист и художник, чието име носи музеят – Димитър Христов Чорбаджийски. Дигиталният хъб, до който може да се докосне всеки посетител, е удобен и практичен кабинет, оборудван с две работни места. Там, любителите на творчеството на Чудомир, могат спокойно да се запознаят с мемоарите му, описани лично от него през годините. Чрез дигитализирането на тези ценни книжа, оригиналите ще запазят за по-дълго в добър и автентичен вид.
„Създаването на дигитална колекция, архивирането на фондовете на Чудомир, е едно от нещата, които за мен са най-важните като дейност в музея.
Възможността за достъп на различни потребители, дори и по едно и също време, към архивните единици, които притежава музеят, и възможността те да бъдат съхранени вечно, е нещо незаменимо.“, каза директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова.
Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Изпълнител е фирма „Perfect” ЕООД – Габрово.
С вълнение, Матова изрази щастието си, музеят притежава огромно богатство от негови ръкописи на Чудомир, съхраняващи истории от всекидневието му, възгледи над живота, мнение за медицински лица, водили лечението му, комуникацията с хората, работата му по музеите. Дневниците съхраняват и историческа информация за много от околни села. Чудомир е описвал с подробности за местностите и инфраструктурата им, живущите, какви занаяти са извършвали занаяти и други прелюбопитни факти.
Музеят и изпълнителите на проекта, споделиха и идеята, дигиталното творчество на Чудомир да бъде достъпно за всички потребители онлайн чрез платено съдържание, което няма да може да се разпространява или копира.
„Обемът на съдържанието, което е дигитализирано е 2260 броя дигитални единици, който към момента са с вкарани мета данни, сглобени като съдържание, за да могат да бъдат достъпни, с 62 броя бележници. Дигитализирани са до 121 бележник, които ще надхвърлят 5000 единици.“, поясни изпълнителят на проекта Десислава Пингелова.
В процес на работа е и дигитализирането чрез електронен каталог на библиотеката на сем. Чорбаджийски, която ще бъде достъпна от всяка точка на света. В изцяло електронен вид е и библиотеката на музея, която се обновява при всяко ново дарение или закупуване на книга. Дигитализирани са и картините на Мара Чорбаджийска и Чудомир, като предстои изготвянето на електронен каталог.
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...
Ню Йорк пъб гр. Казанлък търси да назначи бармани и сервитьори
Ню Йорк пъб град Казанлък, търси да назначи бармани и сервитьори. За информация на място в Ню Йорк пъб или на тел....
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден
”Ипстерм България” гр. Шипка търси да назначи шофьор на пълен работен ден. Изисквания към кандидатите: задължителен...
Покана за провеждане на Общо събрание на СНЦ КК „Лястовица- 1905“
Управителния съвет на СНЦ КК „Лястовица- 1905“ отправя покана към всички членове на сдружението и колоездачния...