12:11 | 19 юли 24 5657

Дигитален хъб с личните дневници на Чудомир, очаква посетителите на едноимения музей

Дигитален хъб с личните дневници на Чудомир, очаква посетителите на едноимения музей  / Новини от Казанлък

Днес, в ЛХМ „Чудомир“ бе представена дигитализацията на дневниците на писателя, хуморист и художник, чието име носи музеят – Димитър Христов Чорбаджийски. Дигиталният хъб, до който може да се докосне всеки посетител, е удобен и практичен кабинет, оборудван с две работни места. Там, любителите на творчеството на Чудомир, могат спокойно да се запознаят с мемоарите му, описани лично от него през годините. Чрез дигитализирането на тези ценни книжа, оригиналите ще запазят за по-дълго в добър и автентичен вид.

„Създаването на дигитална колекция, архивирането на фондовете на Чудомир, е едно от нещата, които за мен са най-важните като дейност в музея.

Възможността за достъп на различни потребители, дори и по едно и също време, към архивните единици, които притежава музеят, и възможността те да бъдат съхранени вечно, е нещо незаменимо.“, каза директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова.

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Изпълнител е фирма „Perfect” ЕООД – Габрово.

С вълнение, Матова изрази щастието си, музеят притежава огромно богатство от негови ръкописи на Чудомир, съхраняващи истории от всекидневието му, възгледи над живота, мнение за медицински лица, водили лечението му, комуникацията с хората, работата му по музеите. Дневниците съхраняват и историческа информация за много от околни села. Чудомир е описвал с подробности за местностите и инфраструктурата им, живущите, какви занаяти са извършвали занаяти и други прелюбопитни факти.

Музеят и изпълнителите на проекта, споделиха и идеята, дигиталното творчество на Чудомир да бъде достъпно за всички потребители онлайн чрез платено съдържание, което няма да може да се разпространява или копира.

„Обемът на съдържанието, което е дигитализирано  е 2260 броя дигитални единици, който към момента са с вкарани мета данни, сглобени като съдържание, за да могат да бъдат достъпни, с 62 броя бележници. Дигитализирани са до 121 бележник, които ще надхвърлят 5000 единици.“, поясни изпълнителят на проекта Десислава Пингелова.

В процес на работа е и дигитализирането чрез електронен каталог на библиотеката на сем. Чорбаджийски, която ще бъде достъпна от всяка точка на света. В изцяло електронен вид е и библиотеката на музея, която се обновява при всяко ново дарение или закупуване на книга. Дигитализирани са и картините на Мара Чорбаджийска и Чудомир, като предстои изготвянето на електронен каталог.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Промени в детските градини: Задължителни от 4-годишна възраст и предимство според райониране

17320 | 20 декември 2024

Лек автомобил и такси катастрофираха на кръстовището на бул. “Никола Петков“ и ул. “Тракия“ в Казанлък

7947 | 20 декември 2024

Обирджии отмъкнаха маратонки и спортни екипи от магазин в Казанлък

6749 | 23 декември 2024

„Да хванеш гората”: От Англия до казанлъшкото село Енина

6157 | 24 декември 2024

Паркиран кемпер в Казанлък изгоря напълно след пожар

4886 | 19 декември 2024

На 24 декември от 13:30 - “Мото Коледа - да дарим усмивки“ на пл. Севтополис

3888 | 22 декември 2024

Казанлък с Републикански шампиони в ендурото за 2024

2841 | 20 декември 2024

За поредна година кампанията “Мото Коледа - да дарим усмивки“ зарадва децата на Казанлък

2575 | 24 декември 2024

През октомври 2024 г. в област Стара Загора са функционирали 62 места за настаняване

2536 | 21 декември 2024

Мъж откри двете си кобили мъртви и разчленени в землището на село Средногорово

2350 | 23 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак