12:27 | 15 ноември 24 3039

Паметникът Бузлуджа се утвърждава като изключително посещаван обект след завършването си

Паметникът Бузлуджа се утвърждава като изключително посещаван обект след завършването си / Новини от Казанлък

Възпитаниците на ППМГ „Никола Обрешков“ гр. Казанлък попитаха изявени казанлъчани и общественици какво мислят за Дом-паметника на връх Бузлуджа, върнаха ги към спомените им, свързани с него и се позаинтересуваха каква би била най-добрата му съдба.

Пред камерата застана казанлъчанинът Станимир Върбанов. Той определи паметника като едно културно историческо наследство както за Казанлък, така и за България.

„Аз съм от поколението, което е присъствало на изграждането на паметника на връх Бузлуджа, видях го завършен, свидетел съм и на състоянието, в което е днес. В онези времена, когато започна създаването му, той беше може би тогава най-големия обект, който се изграждаше в България.“, каза Върбанов.

По думите му, в градежа на монумента са били прилагани върхови технологии към онзи етап, а семейството на казанлъчанина е било пряко свързано с изграждането паметника.

„Баща ми е работил там, а аз съм присъствал съм на първите взривове на обекта. След завършването на обекта, той беше изключително посещаван, ходеха на екскурзии от цяла България, водеха ученици. За съжаление във времето той беше изоставен и вандализма оказа своя отпечатък.“, заяви Върбанов.

Според казанлъчанинът, който е чест посетител на паметника, сградата притежава потенциал и след извършването на нужните дейности по нея, ще допринесе за развитието на туризма и Казанлък.

Какви спомени сподели Станимир Върбанов за паметника на връх Бузлуджа може да видите във видеото:

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„Игри на волята“ с Чикагото и Дино оживяха в казанлъшкото училище „Св. Паисий Хилендарски“

38486 | 15 декември 2025

Казанлъчани дариха парцел за построяването на Център за интеграция на деца със специални потребности

13020 | 15 декември 2025

Обраха къща и заведение за бързо хранене в Казанлък

10173 | 15 декември 2025

Полицейското управление в Казанлък има нов началник

8881 | 16 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4773 | 11 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3816 | 11 декември 2025

Кметът Иса Бесоолу откри коледния базар в Павел баня

3800 | 15 декември 2025

Съдът в Казанлък наложи ефективно наказание на жена, обвинена за измами по различни схеми

3799 | 17 декември 2025

Откриха нелегален алкохол по време на специализирана полицейска операция

3217 | 15 декември 2025

Кристина Буюклиева спечели голямата награда в Осмия салон на казанлъшките фотографи

2596 | 16 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак