На 17-ти октомври Професионална гимназия „Иван Хаджиенов“ бе домакин на работна среща „Еразъм – споделеният опит“, в която участваха местни училища, детски градини, обучителни организации. Специални гости на събитието бяха представители на Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) с участието на изпълнителния директор Николай Спасов и началник отдел „Отчитане“ Стоян Кюлев. Международната инициатива „Дни на Еразъм“ (Erasmus Days) се провежда ежегодно по целия свят и цели да привлече внимание върху ползите от Програмата за образователен обмен „Еразъм+“.
Това е първото от поредицата събития, с които ПГ „Иван Хаджиенов“ ще отбележи през настоящата учебна година своя предстоящ юбилей.
Срещата бе открита от директора на вековното казанлъшко училище Георги Даскалов с приветствие към всички присъстващи: „Надявам се предстоящата среща да бъде ползотворна за вас, да обменим добри идеи, да споделим опит, и всеки от вас да успее да си вземе малка частица, която да приложи и надгради в пряката си работа.“
В рамките на събитието, учители, директори и експерти, водени от дългогодишния преподавател на Механото и кординатор по европейските проекти Красимира Чорбаджийска, представиха възможностите за мобилност, които програмата „Еразъм+“ предоставя и вече осъществените им проекти.
Домакините от ПГ „Иван Хаджиенов“ споделиха 12-годишния си европейски опит в презентация с равносметка - 12 проекта за мобилности и партньорства, повечето от които за обучаване на ученици, 18 чуждестранни партньори, 300 участници в проектните дейности,9 посетени държави в Европа, 3 домакинства и 3 признания за качество – акредитации VET, SCH; и харта за мобилност. През 2025г., възможност за обучения, курсове, наблюдения, културен обмен ще имат 57 хаджиеновци, от които 40 ученици и 17 учители.
Гост на срещата за споделен опит бе доскорошният директор на ДГ „Мечо Пух“ и настоящ зам.-кметът на Община Казанлък Аксения Тилева: „Казанлък е градът, в който няма детска градина, която да не е била в международно партньорство. Щастлива съм, че успяхме да събудим интереса и желанието в образователните институции. Почти всички училища имаха възможността да се справят с това предизвикателство. Тази среща днес е на партньори и съмишленици.“
Учители и директори разказаха от първо лице своите впечатления от опита си с “Еразъм+” и окуражиха новите участници. Дискусия разясни въпроси относно кандидатстването по програмата, акредитации, предстоящ семинар, разпределяне на бюджета, отчитане на проектите.
„Около 9 млн евро е настоящото финансиране в сектор „Училищно образование, около 11 млн евро – сектор „Професионално образование и обучение. В следващата година очакваме в тези два сектора да има увеличение на средствата, които ще са по-значителни в сектор „Професионално образование“. Така, всяка година успяваме да финансираме все повече проекти“, заяви изп. директор на ЦРЧР Николай Спасов.
„Радваме се, че това събитие е организирано по време на Еразъм седмицата, която има за цел да направи такъв тип събития, които да разпространят информацията, организацията, да обменят опит, да споделят трудности, да намерят решения.“, каза Николай Спасов.
Своят опит споделиха училищата СУ„Екзарх Антим I“, НУПИД „Акад. Дечко Узунов“, ДГ „Мечо Пух“ и „ИКТ Център“.
Снимки от срещата разгледайте в нашата Галерия.