XV-та конференция “Проблеми и изследвания на тракийската култура“ бе открита днес в Исторически музей-Казанлък от директора му д-р Момчил Маринов и кмета на Казанлък Галина Стоянова.
В престижния научен форум, който ще се състои в два последователни дни, ще бъдат представени 17 доклада на 20 автори, изследователи в областта на тракологията, тракийската археология, нумизматиката и реставрацията. В конференцията участие ще вземат учени от Италия и Иран. Научната среща ще остави историческа следа заради участието на международен панел, който ще разисква любопитни въпроси за влиянието на персийската култура.
Сред изнесените доклади през първия ден ще има посветени на находки от бита и ежедневието на траките от късножелязната епоха, на археологически обекти и паметници свързани с погребалните и поменални практики на траките от елинистическата епоха и на транспортни средства (двуколки на меко окачване) използвани от траките през римската епоха. По традиция ще бъдат представени и материали, свързани с паметници от района на Казанлъшката долина. Днес, д-р Консуело Манетта от Италия ще представи доклад посветен на Казанлъшката гробница.
Вторият ден на конференцията е обединен от темата за отношенията между древна Тракия и Персия. Едни от най-известните ирански специалисти по древна история, професорите Ruhollah Yousefi Zoshk Masood Ahmadi Afzadi ще запознаят присъстващите с най-новите археологически открития на Иран.
Встъпителни слова при откриването произнесе кметът Галина Стоянова: "За мен е удоволствие да бъдат наши гости едни от най-достойните и най-завидните учени в страната ни, и лично председателя на Българската Академия на науките, която зад гърба си има 155 години.
Днес ще бъде денят, в който научните доклади ще докажат какви тайни са открити в последните години свързани с тракийската култура. Ще можем да докажем, че траките не са един народ, който е обитавал Казанлъшката долина случайно, а те имат своя принос към създаването на света и на цивилизациите със своята култура и знания."
Успех на конференцията пожела и академик Юлиан Ревански, председател на Българската Академия на науките: „15 години от историческа гледна точка сигурно не са много, но от гледна точка на организирането на конференцията си е един сериозен успех, което потвърждава факта, че тази тема е от изключително важно значение за учените, за общината и за цялата научна общност.
Едва ли има по-подходящо място за провеждането на такава конференция от тази Долина, която е сърцето на тракийските народи.“