Постерна изложба „Доспехите на тракийските воини“ постави символично началото на Тракийските празници в Казанлък. 16 постера с интересни древни облекла и въоръжение са подредени зад витрината на Инфо център 4, в центъра на града. Изложбата бе открита от д-р Момчил Маринов и гл. ас. д-р Калоян Праматаров.
Тя е израз на приятелски отношения и професионализъм между Националния археологически институт с музей при БАН и Исторически музей "Искра"-Казанлък. Изложбата се основава на мащабен и амбициозен научен проект, резултат на сътрудничеството между 23 музея, два от които румънски.
Изложбата показва различните видове въоръжение – шлемове, нашийници, брони и наколенници. Тя разказва за влиянията, които тракийското военно дело указва върху съседни народи и обратно – влиянието на Македония, Гърция, скитския и келтски културен кръг. На постерите са показани воинските погребения от могилите Светицата и Голяма Косматка.
„В тези постери ще откриете иконографски паметници, представящи тракийски воини. Такива паметници са каничките от Карнобат и Аполония, чернофигурни гръцки съдове, глиненият фриз от храм в Аполония“, разказа гл. ас. д-р Калоян Праматаров
„Тази изложба можем да анализираме в два аспекта. На първата плоскост, по -прозаичната, е майсторството, безусловното умение на тракийските занаятчии, показващи ред представителни предмети от сегашните български земи и бившето българско землище, можете да видите онагледени по най-добрия начин.
Второто послание, което дава изложбата, е препратка към вярванията на траките, които въпреки многото открития на археолози и други експерти в областта, все още остават една загадъчна страница. Основното внимание на постерната изложба е насочено към големите тракийски общности, одрисите, в сърцето на чиято територия ние сме, гетите и трибалите в северозапада.
Информацията, която дават тези няколко платна е изключително богата, поднесена по много достъпен начин.", допълни д-р Маринов.