Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на Обединена Европа“ беше открита в Музея на розата. Експозиция подготвена от Научния архив на Българската академия на науките, включваща 22 постера беше открита д-р Момчил Маринов и инж. Владимир Чучумишев, който е координатор на Регионалния академичен център (РАЦ) в Казанлък.
В началото на събитието д-р Маринов посочи, че настоящата изложба е посветена на българския принос в изследването и популяризирането на многообразието на Обединена Европа. Той разказаха пред присъстващите и част от предисторията на Паневропейския съюз, чиито пръв идеолог е австрийско-японският аристократ граф Рихард Калерги.
„Българският принос в културно-историческото многообразие на Обединена Европа“ ще остане повече от месец в пространството на културния институт. Експозицията включва документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на български учени, държавни, обществени, културни и военни дейци – членове на БАН. Акцент в изложбата е идеята за обединена Европа - с документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на Българската секция на Паневропейския съюз.
Повод за гостуването на документалната изложба е 155-ата годишнина от създаването на БАН и 10-годишнината на РАЦ – Казанлък, посочи инж. Чучумишев. Той заяви, че в петък, 30-ти август предстои да се преподпише с община Казанлък и Академията на науките, меморандум за сътрудничество, като на тържественото събитието се очаква да присъстват председателят на БАН акад.Юлиан Ревалски и учени, които след това ще имат възможността да се включат в програмата на Празниците в Долината на тракийските царе.
Инж. Владимир Чучумишев уточни, че настоящата експозиция се показва за втори път в Музея на розата в Казанлък, като първото ѝ представяне пред широката публика е бил при създаването ѝ през 2018 г. по повод председателството на България на Съвета на Европейския съюз.
Гости на откриването на изложбата бяха народният представител Илиана Жекова, директори на културни институти, общински съветници, общественици и граждани, учители и ученици.