16:44 | 17 юли 24 5991

По случай 187-ата годишнина от рождението на Апостола, ЛХМ “Чудомир“ представи изложба и книги за живота и делото му

По случай 187-ата годишнина от рождението на Апостола, ЛХМ “Чудомир“ представи изложба и книги за живота и делото му / Новини от Казанлък

През вчерашния 16-ти юли, в ЛХМ „Чудомир“ се състояха две събития по случай 187-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред погледите на многобройните родолюбци беше открита постерна изложба „Места на памет 1873 - 1933г.“. Бяха представени и поредицата книги, издадени в 4 тома, „Нови документи и изследвания. Васил Левски“, издание на Национален музей „Васил Левски“ гр. Карлово.

Специални гости на събитието бяха проф. дин Вера Бонева, Директора на Национален музей „Васил Левски“- г-жа Дора Чаушева и  Директора на НПМ „Шипка-Бузлуджа“ - г-н Чавдар Ангелов.

„Тези четири книги за мен са интересни, защото те се появиха като една спонтанна научна активност на Национален музей „Васил Левски“ гр. Карлово и екипът, който работи. Това е една национална научна инициатива.

Идеята беше на беседата, че след като се появиха нови документи за Васил Левски, трябва да се опитаме да разширим тази тематика, да проучим нови интерпретации и изследвания, за да преосмисляме в градивния смисъл делото на Апостола.", каза проф. дин Вера Бонева.

Дора Чаушева сподели, че поредицата и откриването на документите имат връзка с Казанлък: „Едно семейство, което е изселено от тук, е поводът, наш колега да се озове в Истанбул, в архива, и да открие нещо, което не е известно на нашата научна общност“.

Представянето на сборниците премина с голям интерес и запалена дискусия. С изказване се включи и д-р Косьо Зарев - бивш директор на Исторически музей "Искра" Казанлък.

Интересът на присъстващите привлече и гостуваща изложба "Места на памет /1873 – 1933/ - Измерения на героичния образ на Левски" на Института за исторически изследвания и централната библиотека при БАН с любезното съдействие на Национален музей „Васил Левски“ гр. Карлово. Постерите на изложбата експонират научни изследвания, учебници по история, художествени изображения, пощенски картички и др. Експозицията проследява как се създават различните измерения на  героичния и трагичния образ на Левски – от мъченическата му смърт през 1873 до 1933 г.

Още снимки от събитието може да разгледате в нашата Галерия.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6745 | 28 ноември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3538 | 28 ноември 2025

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

3423 | 04 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2775 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2773 | 01 декември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2695 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2405 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2321 | 28 ноември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1915 | 02 декември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

1793 | 03 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак