Този прелюбопитен и неизвестен факт постави на масата д-р Чавдар Ангелов, чиято въпросителна и той все още не може да премахне с категоричен отговор. Неговото предположение е, че има кръстен квартал на Апостола, и това е причината, през 80-те години на миналия век, улицата, северно от Манастира, да получи ново име.
Но защо? Отговор на този въпрос търси директорът на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“.
"Попаднахме на едно прелюбопитно нещо, свързано с Левски и нашия роден град. Оказва се, че Казанлък е град, който няма улица, която се казва Васил Левски. Това ми се стори доста странно. Когато проверихме, се оказа че в 20-те години е имало такава улица. Това е днешната улица „Ал. Стамболийски.", споделя д-р Ангелов.
Така, тази загадка отвежда казанлъшкия историк по следите на това твърдение. И наистина, и до днес по входните врати на къщите стоят малки сини табелки с имената на карловския радетел.
„От проучването, което направих, се оказа, че в стар устройствен план от 60-те години, улицата носи името на Левски. Възникна въпросът: „Защо е прекръстена и кога?“. Първоначално го обвързах с кръщаването на западното уширение на Апостола, което става през 1973г. Оказа се, че това преименуване се е случило средата на 80-те години на миналия век. Сега трябва да установим каква е причината Левски да бъде заменен със Стамболийски.“
Пет имена са били предложени за кръщаване на новоизграждащия се квартал на Казанлък. Сред тях са били: Роза, Бузлуджа, Младост, но не и Васил Левски. Предложението е разгледано от градския общински съвет, и по неясна причина достига до МВР за доразглеждане. Тогава се появява варианта, този голям жилищен квартал да носи името на Дякона.
Чавдар Ангелов каза, че ще запознае и градската управа с този казус и предложението дали да бъде върнато старото име на улицата, или нова да бъде кръстена на Апостола за свободата.