Казанлъчанинът Калоян Янакиев представи в къща музей „Ненко Балкански“ своята първа самостоятелна изложба озаглавена „Акварелни писма до един град“.
Експозицията се състои от 16 платна, на които са представени красиви пейзажи от Долината, както и някои от архитектурните бижута в града и околността като Къща музей „Дечко Узунов“, Стоян Стайновата къща, Шипковата къща, Къщата на Петко Христов Стайнов, Старата къща на Шипкови (къщата на Тодор Шипков), Тракийската гробница, Вила „Роза“, Папазовата къща, Общинска библиотека „Искра“ Православен храм „Св. Пророк Илия“, Старата поща – Часовниковата кула и други.
Събитието беше открито от главният уредник на Галерията Катя Христова. Тя подчерта важността от разговори по темата за недвижимото културното наследство и опитите за неговото опазване, изтъквайки богатата история и култура на Казанлък, оставила не малко ценности във времето някои, от които можем да видим и днес.
Преди четири години, още като ученик, Калоян Янакиев започва да подготвя цикъл от акварелни картини, представящи емблематични сгради от Казанлък – архитектурни образци от края на XIX и началото на XX век. Наблюдавайки как в продължение на години голяма част от къщите на града се рушат и изгубват физически или функционално, и биват отмити от общия образ на пространството, той прави опит, чрез ефирността и елегантността на предпочитаната от него акварелна техника, да пренесе на картона една нехарактерна черта на архитектурата, която урбанизацията все повече засилва – да избледнява, преливайки се в нови пространствени решения.
„Акварелни писма до един град“ е разказ за един град, в който някои са отскоро, други цял живот, а някои само преминават. Хора, които може би не се познават, може би никога няма да се срещнат, но тази изложба ще бъде техният общ поглед към онова, което все още може да се опази и съхрани, за идните поколения.
Сред гостите на събитието беше и майката на Калоян, Гергана Атанасова. Тя сподели, че е била една от малкото щастливци и заедно с неговите преподаватели по рисувани са имали възможността да наблюдават как Калоян рисува във времето. „Самият процес на рисуване бих описала като магическо изживяване, в този момент сина ми изглежда като съвсем различен човек, което само по себе си е доказателство за това, че е изкуството наистина може да преобразява.“, каза гордата майка. По думите ѝ, наименованието на изложбата „Акварелни писма до един град“ е дошло съвсем естествено. То е било провокирано от старите къщи на Казанлък, които тя нарече „ малки моменти от архитектурния живот града, които постепенно се превръщат в йероглифи, символи на една все по-малко позната азбука на градоустройството“.
На откриването на изложбата присъстваха близки и познати, приятели, роднини и учители на Калоян, както и общественици и директори на училища от града. Експозицията ще може да бъде разгледана до 19 май 2024 г.
Калоян Янакиев е роден през 2004 г. в Казанлък. С рисуване се занимава от 8 годишна възраст. В продължение на 10 години учи рисуване в Школа по изобразително изкуство „Ренина“ в град Казанлък. През 2023 г. се дипломира в НУПИД „Дечко Узунов“ със специалност „Пространствен дизайн“. В момента е студент по право в Нов български университет, но продължава заниманията си с рисуване. Има награди от различни детски и ученически конкурси за изобразително изкуство, сред които са тези от „Малък зограф“ и „Наследниците на Дечко Узунов“.
Хотелски комплекс Артемида предлага работа за рецепционист
Хотелски комплекс Артемида обявява свободна позиция за длъжността „Рецепционист“. Изискванията, на които...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...