Днес, на датата на която е открит преди 31 години, 9 април, официално бе представен обновеният Гробно-култов комплекс „Оструша“, част от проекта „Светът на траките“. Той ще бъде отворен за посетители от 29-ти април, с вход свободен.
„Оструша“ се нарежда сред най-големите гробници в Долината на тракийските царе. Открита напълно случайно от иманяри, разкопките за паметника започват през 1993г. провеждани от професор Георги Китов и екип от ТЕМП.
„Сигурен съм, че ще намерим баланса между адекватното дългосрочно опазване. Стремежът е да се поддържат параметри влажност и температура.“, каза при официалното откриване д-р Момчил Маринов.
Експозиция от информационни табла, които са поставени по стените около гробницата, разказват за откриването ѝ, особеностите на плана и архитектурата, и стенописната украса.
„Това, което виждате днес като реализация на проектите е една от поредните стъпки, които са започнати непосредствено след откриването през 1993г.“, каза Меглена Първин, гл. уредник ИМ „Искра“ Казанлък.
Тя обърна внимание и на стенописите на паметника, които се нареждат сред най-представителните паметници на тракийската архитектура. „Стенописната украса не е стигнала до нас в автентичния си вид, иначе този паметник би съперничил по стил и изпълнение на своите стенописи на всеизвестната казанлъшка гробница.“, допълни Първин.
Арх. Петкана Бакалова, чиито проект е в основата за дългосрочното опазване на този паметник, разказа за трудностите по пътя в неговото обновление: „Беше изключително предизвикателство, както неговото експониране и художествен образ и още по-голямо предизвикателство по отношение на неговата реставрация. За да възстановим носимоспособността на тези структури се взе решение да се приложат технологии, които не само не са правени в България, със сигурност не са правени на Балканския полуостров, смея да твърдя че не са правени и в Европа. Много трудни решения, много безсънни нощи, изключителни усилия на психиката и волята, на емоциите, за да доведем този обект до край. Това, което направихме като защита на обекта ако бъде намерено след 2 500г, то той ще бъде без повреди."
Кметът на Казанлък Галина Стоянова благодари на всички, които са работили по този обект. Тя се обърна към Юлиан Димов, собственик на строителната фирма, работила по реставрацията на „Оструша“, „Хелвеция“ и „Грифони“. “Целият ви екип е много сърцат, много търпелив и много професионален“, каза Стоянова.
По традиция, след всеки завършен обект, Юлиян Димов подари ключ на кмета на Казанлък с пожелания за успехи на цялата община.