За трета поредна година Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм бе домакин като иновативно училище на тридневна мобилност по Национална програма „Иновации в действие“.
Основните цели на програмата са да се повиши качеството на образователния процес чрез увеличаване на интерактивността и активното участие на учениците посредством иновативни педагогически методи, както и чрез засилване употребата на дигитални средства и информационни технологии в обучението; повишаване на мотивацията и интереса на учениците към ученето; подобряване на академичните резултати и повишаване на творческата активност на учениците и педагозите. Училището посрещна 16 учители от партньорските гимназии от СУ „Св.св. Кирил и Методий“, гр. Неделино, и СУ „Никола Й. Вапцаров“, с. Бенковски.
Гостите имаха възможност да се запознаят с историята и развитието на ПГ по лека промишленост и туризъм и с проектите, по които училището работи, както и да наблюдават два открити урока, свързани с иновацията, по която гимназията работи тази година- „Взаимодействието между училище, институции и бизнес в подкрепа на личностното и професионално израстване на учениците“.
Първият иновативен урок представиха учениците от 10.а клас, специалност „Електронна търговия“, ръководени от преподавателя по икономика Иванка Джонджорова. Урокът на тема „Производствени фактори – трудът като фактор за производство. Търсене и предлагане на труд“ бе представен в Бюро по труда в сътрудничество със служителите в институцията.
В презентация, отразяваща предварително проучване, учениците представиха най-търсените професии на регионалния пазар на труда. Акцент в урока бе проведеното интервю с работодател, в което учениците представиха различни поведенчески модели на кандидати за работа. Общинска библиотека „Искра“, с която училището си партнира успешно в много инициативи, бе домакин на втория иновативен урок. Преподавателят по БЕЛ Мая Глушкова и 9.а клас представиха иновацията, по която работят в сътрудничество с Общинската библиотека към настоящия момент, както и резултатите от дейността си в приключилата през учебната 2022/23 г. Учениците презентираха пред гостите изготвените от тях продукти – книгата „В чудния свят на Чудомир“, посветена на прочутия ни съгражданин, която са изготвили в книжен и електронен вариант. Специален гост на урока бе племенницата на Чудомир – Лидия Димитрова, която сподели любопитни и малко известни факти за своя чичо.
Основно училище "Генерал Скобелев", с. Скобелево, което е партньор на ПГЛПТ като неиновативно училище през тази учебна година, посрещна участниците в мобилността с традиционно българско хоро. Бе разгледана материалната база на училището, а гостите се запознаха с постиженията на децата и проектите, по които се работи.
Културната програма на мобилността включваше разходка из Долината на тракийските царе -Тракийската гробница, гробниците Голямата Косматка и Шушманец бяха част от туристическия тур, по време на който гостите имаха възможността да се докоснат до магията на траките и да се запознаят с особеностите на тракийската култура чрез увлекателните разкази на бъдещите екскурзоводи – ученици от ПГЛПТ.
На финала на гостуването си по Национална програма „Иновации в действие“ гостите споделиха своите впечатления от наблюдаваните уроци, изразиха задоволството си от видяното и преживяното, както и желанието си за бъдещо сътрудничество с ПГ по лека промишленост и туризъм. Всеки от тях получи подарък, който да напомня за незабравимата разходка из Казанлъшката долина.