10:07 | 18 април 08 1564

Полиция и експерти на лов за мечка

Казанлъшки полицаи и представители на Регионалната инспекция по опазването на околната среда и водите  ще обсъждат днес от 11 часа съвместни мерки за залавянето и опазването на двегодишния мечок, който от два месеца притеснява жителите на мъглижкото село Радунци.
Ако 100 килограмото двегодишно мече знае какви ядове носи на дузина служби, сигурно би се предало.
Така местни жители на разбуненото селце Радунци обсъждаха провала на снощна акция по залавянето на мечока и намеринята за бъдещи мерки.
 При нощната акция снощи в Мъглижкия балкан, с участието на специалисти  и представители на сдружение “Балкани”  е бил направен опит да бъде заловено с примамка пакостливото мече. За целта природазащитниците взели дори специални клетки. Приготвили и капани. Първоначално мечокът паднал в един от тях, но после се измъкнал.
 До решението експертите да заловят мечето стигнали след  като станали ежедневни заканите на жителите на Радунци да се саморазправят с пакостника  който в последните дни на практика ги притеснява цяла нощ. От честите си разходки до селото, мечето дори започнало да се държи като опитомено.
 Съгласно Закона за биологичното разнообразие  кафявата мечка е защитен вид в страната и отстрелването й е забранено. Глобата за това е 110 хиляди лева.
 Заради лютите закани на авджиите в района експерти от РИОС получили лично разрешение  от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров за залавянето на мечето  и настаняването му в дивечовъдна станция “Мазалат”. На етапа обаче мечокът се е оказал по –хитър от ловците си.
 На срещата днес в при началника на РПУ-Казанлък ще се търсят общи мерки с цел осигуряване безопасността на жителите на Радунци от мечока и  и съхраняване живота на животното.

  Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

„Игри на волята“ с Чикагото и Дино оживяха в казанлъшкото училище „Св. Паисий Хилендарски“

38248 | 15 декември 2025

Казанлъчани дариха парцел за построяването на Център за интеграция на деца със специални потребности

12898 | 15 декември 2025

Обраха къща и заведение за бързо хранене в Казанлък

10027 | 15 декември 2025

Полицейското управление в Казанлък има нов началник

8702 | 16 декември 2025

Казанлък отпразнува 50-годишната любов на 68 семейни двойки

4735 | 11 декември 2025

Стотици протестираха в центъра на Казанлък

3837 | 10 декември 2025

19-годишен шофьор блъсна пешеходец при движение назад

3786 | 11 декември 2025

Кметът Иса Бесоолу откри коледния базар в Павел баня

3727 | 15 декември 2025

Откриха нелегален алкохол по време на специализирана полицейска операция

3180 | 15 декември 2025

Община Казанлък порицава вандалската проява, насочена към пейката за кърмене в парк “Розариум”

2767 | 10 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак