Четири образователни концерта по проект на Министерство на културата се проведоха в град Казанлък на 20, 21 и 22 декември. Въпреки, че бяха предвидени три, в последствие организаторите на музикално-артистичните събития част от поредицата "Концерти за малчугани и великани" проведоха още един. Всяка година концертите са по покана на Младежки център за развитие "Взаимопомощ", партньор по проекта. В концертите отново участваха доброволци на организацията, както и на Юнайтед Авангард Артист по програма „Европейски корпус за солидарност”.
Организатор и идеен инициатор на "Концерти за малчугани и великани" е Тина Коилова, музикант и ПР.
За първа година трите концерта в Казанлък се проведоха в образователни институции, като част от коледно-новогодишните празници за децата, а последният се проведе в Дом за стари хора 3, като част от инициативата на казанлъшките сдружения и Общинска библиотека „Искра”-„Кутия пълна с щастие”.
Предвидената програма включваше в първия ден концерт на 20.12. (сряда) в ОУ "Георги Кирков" с фолклорна насоченост за запознаване на децата с народните танци и музикалните инструменти (тъпан, двата вида гайда, акордеон, кавал, овчарска свирка и двоянка) в българския фолклор. В концерта участваха Детска танцова школа "Трепетлика" с ръководител Ванеса Басанова; Тодор Колев, който представи инструментите кавал, двоянка, овч. свирка и тъпан; Минчо Минчев представи устройството на акордеона и акомпанира на детската танцова школа; Красимир Панчев с неговите ученици Михаил Шивачев, Християн Найденов и Лъчезар Трифонов представиха каба гайда и джура гайда. В края на събитието всички музиканти, заедно с децата от „Трепетлика”, направиха мащабно общо фолклорно представяне.
На 21.12. (четвъртък) "Концерти за малчугани и великани" в гр. Казанлък" гостува на най-музикалните деца в Детска градина "Звънче". Музикантите в концерта запознаха децата с магията на струнните инструменти – китара, виолончело и цигулката. Играха весели игри, съпровождащи интересна информация за произхода на струнните инструменти, тяхното устройство и специфичен звук. Китарата беше представена от Яна Иванова, цигулката от Лин, а виолончелото от Тина Коилова.
Партньор за това събитие беше и местната фабрика за музикални инструменти с дългогодишна традиция "Кремона-България".
На 22.12 ОУ (петък) домакин на концерта бяха учениците от 1 ”Б” клас на ОУ "Никола Йонков Вапцаров" като част от латино концерт и уъркшоп с участието на Ире Васкес (Куба) и Десислава Петкова-Sun Dessi. Дуото, което носи яркото име Sunshine (на български изгрев), представи различни видове перкусии и уърлд музика от Испания, Куба и целия свят. Децата имаха възможност да вземат в ръце различни ударни инструменти, да посвирят под напътствията на музикален ментор и съпровод на пиано и да научат повече за музикалното изкуство по света и къде се намират определени държави, от които идват инструментите. Концертът беше съпроводен и с много латино танци и малка историческа справка за произхода на ударните инструменти и тяхното развитие до наши дни. За завършек имаше и коледни песни. След концерта децата си припяваха Весела Коледа на различни езици: български, испански, френски, английски и др.
Последният концерт се проведе в същият ден в Дом за стари хора 3, където музикантите от всички концерти се събраха, за да участват във подаряването на кутии по инициативата на Младежки център за развитие "Взаимопомощ", Юнайтед Авангард Артист и Общинска библиотека „Искра” пълни с подарени от целия град подаръци, които да зарадват възрастните хора. По време на концерта се изпяха песни от различни държави и насочени към празниците коледно-новогодишни песни. Накрая всички заедно, музиканти и доброволци подариха „кутиите пълни с щастие” на възрастните хора от дома.
----
За да е още по-забавно настроението, „Концерти за малчугани и великани” в град Казанлък бяха украсени с много рисунки на ноти, цигулки, китари, барабани, пиана, гайди, тъпани, акордеони и кавали върху ръцете на всяко дете или върху неговото лице. Рисува ги професионален художник, артистично във всички любими на децата цветове. Децата имаха възможност също да рисуват докато слушат музикалните инструменти по време на концертите. Събитията бяха игрови, образователни, пълни с изненади и заредиха децата с нови знания. В края на всеки концерт малчуганите имаха възможност да свирят на музикалните инструменти на сцената и да се опитат под напътствието на професионален лектор да възпроизведат звук.
----
„Концерти за малчугани и великани“ досега са се провеждали в София, Казанлък, Добрич, Долна баня, Пловдив. Във всички градове от 2017 година до сега поредицата е реализирана многократно, представяйки различни групи инструменти. Винаги събитията са със свободен достъп. Реализират се на проектен принцип и по покана на фестивалите домакини по градове.
В youtube има онлайн поредица „Концерти за малчугани и великани“, която е записана с цел създаване на дигитални материали за часовете по музика.
През 2021 г. в гр. Варна поредицата „Концерти за малчугани и великани“ е удостоена с престижния приз ПроКултура в категория "Културна организация" – годишна награда 2020 – 2021 за принос за развитието на достъпа на младите хора до култура. В гр. Казанлък ръководителят на проекта Тина Коилова е наградена с почетен знак „Музикант с мисии” по проект „Мисии” за провеждането на „Концерти за малчугани и великани“ като фестивална програма за децата в Еко фестивал Казанлък. От фондация „Петко Груев Стайнов“ поредицата детски концерти е удостоена с грамота с благодарност за принос в популяризирането на музикалното творчество на Петко Стайнов. Грамота на благодарност от Център за работа с деца на улицата – гр. Долна Баня и Преходно жилище за деца – гр. Долна Баня за проведено образователно – интерактивно събитие е присъдена през 2022 г.