Новият социален проект, който стартира в община Казанлък се казва „Бъдеще за всяко дете“ и има за цел да надгради и доразвие постигнатото от Община Казанлък, като ПАРТНЬОР и сдружение "Бъдеще за децата", като БЕНЕФИЦИЕНТ, в посока превенция на изоставянето, подобряване на грижата за най-уязвимите деца, подкрепа на семействата и промяна в общността, става ясно от публикуваната информация в официалния сайт на Община Казанлък.
Той се осъществява чрез безвъзмездната финансова помощ на стойност 383 695.01 лева по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.
В проекта са заложени две дейности, които са продължение и надграждане на приключилият проект през юни 2023 г. „Социално-икономическа интеграция и достъп до образование в община Казанлък“.
С първата дейност се доразвиват четири социално-здравни центъра или т. нар. „Къщи на семействата“ в гр. Казанлък, гр. Крън, с. Ръжена и с. Горно Черковище. Същите са създадени по модела на програмата "Сигурен старт", който функционира в няколко европейски страни. Целта на тези Къщи на семействата е да продължат да събират и подкрепят родители и деца, които срещайки се там, да общуват помежду си, да обменят информация, да си помагат, а децата да развиват своите социални и когнитивни умения с помощта на специалисти, с които ще могат да се консултират на място в къщата.
Социално-здравни услуги „Къщи на семейството“ са изградени и оборудвани по проект „Социално-икономическа интеграция и достъп до образование в община Казанлък“. Изградени къщи към 2023 г. има в с. Горно Черковище, гр. Крън, с. Ръжена и в гр. Казанлък. За финкционирането и доразвиване на дейностите в къщите, Община Казанлък ще назначи 4 човека на длъжност Сътрудник - къщи, за 19 месеца. За координацията дейността на всички къщи и синхронизиране с работата на специалистите и ще бъде назначен координатор – къщи от сдружение „Бъдеще за децата“. По проекта ще бъдат ангажирани и други специалисти, като медиатор, специалист здравни грижи, педагог и др., включително и библиотекар на играчките.
Втората дейност е реализиране на директна работа на терен в общността за превенция и подкрепа на маргинализирани етнически общности и подобряване на достъпа до социално-здравни услуги. Картографиране, определяне на риска, интензивна подкрепа са само елементи от цялостната работа в подкрепа на семействата.
Освен работата на терен, ще продължат да се реализират и различни програми в къщите, специално разработени с оглед на конкретните потребности на общността, като малка част от тях са програми за превенция на ранните бракове, семейно планиране и превенция на разделянето на семействата и др.
Дейностите са взаимно допълващи и позволяват да се осигури интегрирана подкрепа за семействата от рискови общности, за да се намали риска от неглежиране и изоставяне на децата. Проектът цели да допринесе за ефективна работа в сферата на превенция на рисковете от изоставяне на детето, намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и подобряване качеството на живот в контекста на Европейската гаранция за детето, а резултатът е подобрени условия на живот на децата.
За структуриране на работата ще бъде използвана Методиката за предоставяне на социалната услуга "Общностна работа" на Уницеф-България с приложенията към нея. За придвижването по населените места има осигурен автомобил, закупен по предходния проект за нуждите на екипа.
Като дата на приключване на проекта в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) се посочва 01.06.2025 година.
Повече информация относно процеса по набиране и подбор на персонал за „Бъдеще за всяко дете в община Казанлък“ може да видите тук