14:30 | 19 юли 23 7677

Местен Каранга създава футболни таланти

Местен Каранга създава футболни таланти / Новини от Казанлък

Първият му досег с тази му страст и любов, е когато е само на 4 години. Може би и защото е астрален близнак с Роналдиньо.

При това със спукана футболна топка на малко старозагорско игрище. Още помни мястото: до 11-то основно училище .

Като всяко хлапе от края на 90-те години, се отглеждал почти сам. Днес е същото.

Хлапашкото дриблиране с топката не остава незабелязано още тогава, от виден старозагорски треньор. Последният прави бързо опити да го привлече в някоя от детските гарнитури на „Берое“. Успява.

Така започнало. Голямото футболно пътуване за момчето, което всяка неделя може да бъде видяно на казанлъшкия площад „Севтополис“.

Но не с топка. А с националния трикольор да води хорото. Особено се раздава на Граовското. Любимото му хоро.

Всъщност така го видях. Първият път.

Дончо Антонов Пачев. 24-годишният треньор от детската футболна школа на ФК „Розова долина“.

И в танците, и във футбола, роденият под знака на Овена атлетичен младеж е самоук. Но имал щастието да попадне в добри ръце, сред добри и безкористни хора, които да видят сърцато таланта му и да го поощрят.

Като му помогнат да се усъвършенства.

Така започнал дългият път на Дончо в спорта и в народните танци.

Сърцатата му игра на Граовското или на шопските хора е удоволствие за очите всяка неделя от 18 часа, на площада в Казанлък.

Иначе очилатият и неуморим в бягането по терена млад треньор може да бъде видян всеки ден рано сутрин или вечер след 19 часа на казанлъшкия стадион със своите възпитаници- младите футболни надежди на града от набор 2012-2014 година.

Харесва работата си и не се щади в нея. Иска да даде максимума от себе си за всяко от момчетата, дошли на терена. С надеждата да станат големи в тази игра.

За Дончо в работата най- важното е да не „изтърве“ футболен талант“. А такива има. Проблемът бил после, в системата. На първо място липсата на безплатни възможности за масов спорт, спортни школи и то безплатни, спортни площадки, така че децата от най- малки да възпитават в себе си спортна култура. А футболът напоследък се е превърнал в много пари, хазарт, интриги, счита Дончо. Затова и намира за важна мисията да не пропуска бъдещите футболни таланти. А такива има, категоричен е младият треньор. И то тук, в Казанлък. Важно било комерсиалното да не ги погуби.

Той самият е такава футболна надежда, открита и отглеждана с любов. Сам обаче се отказва от футбола преди 5 години. След тежка контузия, която задълго го вади от играта. Оглежда се известно време и се връща в Казанлък.

Преди това Дончо играе в юношеската секция на „Берое“. Завършва основното си образование в спортното училище „Тодор Каблешков“ в Стара Загора, с профил „футбол“, после и Строителния техникум, специалност „Вътрешни и външни облицовки и настилки“. Чистосърдечно си признава обаче, че учил само на теория, никога не бил хващал мистрия. За сметка на топката, която продължава в тези години за него да е цел номер едно.

Някъде по това време му лепват и прякора -Каранга. Заради факта, че на18 години бил точно негово копие, а футболните спецове виждали идентична техника в играта на младока от „Берое“, с тази на бразилския централен нападател Фернандо Каранга. За кратко ритал и в юношеската трупа на местните „Рози“. Искали го и за мъжете, но Дончо отказал.

Някъде по същото време го забелязва спортният мениджър Виктор Кирков. Той го кани в националния отбор по стрийт футбол.

Момчето от многолюдното семейство, пораснал в Стара Загора, свикнал обаче да се оправя сам в живота, приема. Повече от 3 години Дончо е в топ състава на националния отбор по стрийт футбол. Обикаля страната и Европа в различни турнири и дори получава покана да играе в испански отбор.

Контузия, съчетана с остатъчна травма, го застопорява задълго на скамейката за зрители. А и София не му е по вкуса. Прибира се при корените си преди 2 години. И поема част от новите футболни таланти на казанлъшките „Рози“.

Пачев е един от десетината млади треньори, които се грижат и надграждат футболната традиция в Казанлък. В опити и да я съхранят за следващите.

От този си, макар и кратък стаж като треньор, местният Каранга е убеден, че успехът във футбола не идва ей- така, нито е само талант или технични крака. Той е сбор от три неща: постоянство, дисциплина, труд. Талантът е „черешката“.

За особено важно намира и това, което има човек на „втория етаж“. „Ако там няма никой, нищо не може да се направи“, казва с типична „овенска“ ирония и фин сарказъм младият футболен учител Дончо Пачев.

Който в свободното си време, колкото и условно да е това за човек със свръх програма като него, се опитва да намира време за четене: основно спортна литература, спортна психология, спортна методика. Иска да е полезен за себе си, другите и за мечтата си: до 35-та си година да има своя собствена школа за футбол и танци.

В промеждутъците на дългия си и пълен с задачи ден, казанлъшкият Каранга намира все пак време и за приятелите. И танците- другата голяма страст. Която в голяма степен, освен дар „от горе“, дължи и на хореографката Ваня Минчева и „Тракийци“. Именно Ваня е сред мотиваторите Дончо да запише хореография във висшето училище за танцово изкуство в Пловдив.

Преди сам да застане зад портата на висшето училище, самоукият танцов виртуоз имал покана и предложение от друг хореограф, който дори предложил да му плати обучението в училището. Поканата обаче дошла малко рано, преди самият Дончо да е убеден, че иска това.

Няколко месеца по-късно, докато дели времето си между стадиона и градския мегдан, местният Каранга вече знаел: паралелно с треньорската работа и децата, ще учи и танци. Убеден е, че след десетина години, когато ще е на 35, и двете му траектории ще са му полезни Заради себе си и децата..

За амбициозния и целеустремен Овен, успехът идва само с много труд, дисциплина, качества и малко шанс. Като това- да те забележи в правилното време, правилният човек. И да те мотивира.

На него очевидно в това отношение му е провървяло.

Отвъд този житейски хазарт, Каранга от Казанлък е категорично убеден, че няма лош ден. Всички дни са прекрасни, макар и различни, е безапелационната му лична философия.

Много й е предан. На нея.

Затова и с нея започва и завършва всеки негов футболен или нефутболен ден. И нямате шанс да го видите унил или намусен.

Момчето със знамето от хорото на мегдана.

Казанлъшкият Каранга, който открива футболни таланти.

Деляна Бобева

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Промени в детските градини: Задължителни от 4-годишна възраст и предимство според райониране

16952 | 20 декември 2024

ГДБОП активира спешното известие “Изчезнало дете” във Фейсбук, по повод издирването на 13-годишния Николай Илиев

12919 | 18 декември 2024

Лек автомобил и такси катастрофираха на кръстовището на бул. “Никола Петков“ и ул. “Тракия“ в Казанлък

7787 | 20 декември 2024

С ново споразумение, Община Казанлък и Областна администрация спират разрухата на монумента Бузлуджа

7590 | 18 декември 2024

Обирджии отмъкнаха маратонки и спортни екипи от магазин в Казанлък

6412 | 23 декември 2024

„Да хванеш гората”: От Англия до казанлъшкото село Енина

4791 | 24 декември 2024

Паркиран кемпер в Казанлък изгоря напълно след пожар

4738 | 19 декември 2024

На 24 декември от 13:30 - “Мото Коледа - да дарим усмивки“ на пл. Севтополис

3648 | 22 декември 2024

Призьор от Седмия салон на казанлъшките фотографи върна наградата си

2704 | 18 декември 2024

Казанлък с Републикански шампиони в ендурото за 2024

2669 | 20 декември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак