Готов е проект наЗакон за маслодайната роза, съобщив Казанлък народният представител от БСП Иван Гороломов.
Според него имало политическа воля за приемането на такъв закон в рамките още на тази парламентарна сесия.
Ако това стане, това ще е първият закон за маслодайната роза от 15 години.
Проектът за Закон е бил дискутиран вечес 26 крупни розопроизводители от страната.Те имат седмица да представят своите становища и искания по отношение на закона, както и нуждата от обезпечаване с работна ръка по време на розобер.
Досега различни интереси пречеха да бъдат приети подготвяни различни законопроекти, внасяни от депутати в 36,37,38-то Народно събрание. Най- смелото депутатско предложение на тогавашния шеф на ПГ по земеделие Пламен Моллов стигна до първо четене в пленарна зала на 38-то НС.
Важен момент, който трябва да реши новият закон за маслодайната роза, е да изравни розопроизводителите по отношение на субсидии с останалите производители.
В момента те имат право само на десет лева субсидии за производство на рози, като са лишени от национални доплащания. Мотивът е, че розите са технически, а не земеделски култури.
37 хиляди декара са насажденията в страната с маслодайни рози, 18 хиляди декара от тях са на територията на Казанлъшката долина.
Един от най- сериозните проблеми, които мъчат розопроизводителите и непременно трябва да бъдат решени в новия закон, е този за работната ръка, категорични са депутатът Иван Гороломов и кметът на Казанлък Стефан Дамянов, участвали в разговорите.
Вече са водени такивав посока осигуряване на поне 1500 безработни и наети по социални програми гражданиот района в кампаниятапо розобера, както и възможности за наемането времено на работници от други предприятия. Те обаче не са достатъчни.Според експерти, за да бъде прибран навреме розовия цвят, са нужни само в Казанлъшко поне два пъти по толкова наети.
За преодоляване на проблемите по отношение на работна ръка кметът на община Казанлък предлага изработването и на специална Националнапрограма, която кардинално да реши проблема. Търсят се варианти за осигуряване участието и на големи ученици в кампанията.
За целта вече е отправена покана към министъра на МТСП Емилия масларова за среща по проблемите на бранша и работната ръка на територията на Казанлъшката долина.