Тази вечер, по повод 120-та годишнина на Празника на розата, в Музея на розата бе представена допълна и актуализирана книгата „Царица Роза“. Изданието е подготвено от екипа на Музея на фотографията, които издадоха първата книга през 2018 г., и сега преиздадоха албума.
В книгата са събрани емоциите, личните спомени на абсолютно всички носителки на титлата и нейните подгласнички, с намигване към сегашния им обществен статус и съдба.
В присъствието на много Царици Рози и подгласнички включително и тазгодишните красавици Кристина Попова, Нона Ангелова и Дебора Маркова , кмета на Казанлък, жители и гости на града, събитието откри не кой да е, а Царица Роза 2022 Белослава Желева.
„За себе си мога да кажа, че винаги съм обичала Празника на розата, като съм участвала в почти всички дефилета. Първото дефиле, което помня беше в детската градина, после участвах с мажоретния състав на ОУ „Мати Болгария“, през годините съм преминавала и със спортния клуб по художествена гимнастика „Розоа долина“, с БТЦ „Грация“ и др. Разбира се най-незабравим остава Празника на розата през 2022 г.“, сподели миналогодишната Царица на розата.
Директорът на Музея на фотографията Стефан Папукчиев сподели в приветствието си интересни факти от книгата. Като например, че първата коронясана с розов венец жена през 1960 г. е Мис Роза Стефка Таралежкова, която присъства на събитието. А първата Царица Роза се коронясва през 1968 г. и това е Радка Добрева. Интересното е, че тя не е била абитуриентка, а на 25 години. А първата избрана вече с конкурс Царица роза е била Анастасия през 1970 г.. От тогава до ден днешен се спазва тази традиция.
В книгата са показани и скици на дизайнерките, които са изработвали роклите на цариците и подгласничките през годините.
„Благодарение на ръководствата на средните училища в Казанлък и служба ГРАО, на които искам да благодаря, успяхме да попълним пропуските в имената на подгласничките и в предишното издание и успяхме да актуализираме книгата. Вече списъкът е пълен!“, заяви Стефан Папукчиев.
„Аз не знам какво е да си царица, не съм участвала в конкурса, но вече 12 години знам какво е да обясняваш, че в конкурса няма влияние на хора, на пари, на политици.“, сподели кметът на Казанлък Галина Стоянова.
„Когато 2012 г. направихме първия конкурс с нашия екип имаше само няколко момичета, които едва се съгласиха да участват, защото мислиха че всичко е нагласено. А според казанлъчани до преди няколко години абсолютно всичко беше нагласено. С времето момичетата видяха, че за нас всички цъфтят. Започнахме и различните каузи, като засаждането на рози. Сега, когато дойдат момичетата са спокойни. Дори когато ги питам защо искат да участват в конкурса, те казват „Ние си мечтаем от малки, от както бяхме мини Царици рози. Мисля, че вече всички се убедихте, че това не е само конкурс за красота и за моделки, както казват някои. Това е конкурс с национален конкурс, и е статут за казанлъшка красота за Царица на Долината на розите.“, заяви още Стоянова.
Емоции от конкурсите, незабравими спомени и благодарности изразиха доста от присъстващите Царици рози и подгласнички.
Книгата „Царица Роза“ можете да намерите в Музея на фотографията. Тя е луксозно издание с твърди корици в тираж от 1000 бройки.