Дъхавата маслодайна роза Дамасцена, която е един от символите на страната ни, както и на Казанлък впечатли японеца Йосуке Сато, който принесе частичка от България в родината си чрез благоуханното цвете.
Преди пет години, Сато се свързва с Такеши Шимазаки, за когото ви разказахме в kazanlak.com, че отглеждаше уасаби в Средногорово. Шимазаки има и розов масив край Казналък. Йосуке се обръща с молба, Такеши да му изпрати 2-3 хиляди броя разсад от българска роза Дамасцена, която се оглежда и в Казанлък.
Така японецът пренася маслодайното цвете в родния си град Ямагата. Сато сподели пред екипа ни, че градът всъщност е известен с розите си, на който е посветен и голям парк, посещаван от много туристи основно през месец май и през есента .
Въпреки трудностите, с които се сблъсква Йосуке, начинанието му се оказва успешно, а масивите с розов цвят в Япония са повече от впечатляващи. „Отне ми 3 години докато розите пораснат. С времето започнах да се интересувам повече от продуктите, които се произвеждат от роза Дамасцена като розовата вода и розовото масло.“, каза Сато.
Това подтиква, миналата година японецът, да направи опит с българска машина за дестилиране да извлече розова вода от посевите с Дамасцена в Ямагата.
Ентусиазмът го отвежда днес в България и по-точно в красивия Казанлък, където се срещнахме с Йосико. Воден от желанието си да добива в Япония розовата вода и розовото масло, Сато решава да види на живо как се случва целия процес, черпейки опит от местните експерти в бранша.
Японецът е първия и единствения човек в родния си град Ямагата, който се занимава с розопроизводство.
На снимките са показани моменти от посещението на Сато в Казанлък, както и дестилерията му в Ямагата, Япония.