15:15 | 15 май 23 4293

Защо все повече хора използват цифрови портфейли вместо традиционните методи за банкиране

Защо все повече хора използват цифрови портфейли вместо традиционните методи за банкиране / Новини от Казанлък

Едва ли някой ще оспори факта, че през последните години обществото ни се дигитализира до висока степен. Това от своя страна неминуемо оказа влияние върху начините, по които управляване нашите парични средства. Цифровите портфейли, наричани още електронни портфейли, са виртуални портфейли, които осигуряват на техните собственици да съхраняват, управляват и да имат достъп до финансовите си средства и информация с помощта на електронно устройство, например смартфон или компютър. Цифровите портфейли могат да намерят много широко приложение като извършване на покупки или да трансакции на средства по електронен път, без да се налага да използват от физически носите или пари в брой.

С възможностите, предоставяни от Apple Pay, Google Pay и други значими услуги за мобилни разплащания, навлизането на цифровите портфейли на пазара продължи с висок интензитет през 2022 г. , като според последните проучвания до 2023 г. около 4,4 милиарда потребители по целия свят ще пазаруват с цифров портфейл. Отделно от тази статистика според проучването на Juniper Research до 2026 година близо 60% от населението ще пазарува, харчейки активите от цифровите си портфейли.

И тук тази промяна се оправдава с инфекцията от ковид-19, която значително модифицира начина, по който се пазарува и се извършват разплащание на стоки и услуги. Налагането като тенденция във финансовия свят на тези портфейли бе обусловено от апела да се ограничат до минимум физическите контакти по време на пандемията. И не случайно затова те се оказаха логичната развръзка в този аспект на социалния живот.

Разбира се увеличаването на ползването на цифровите портфейли се дължи и на други причини. Едно от тях е все по-широкото разпространение на мобилните устройства, както и значителния ръст на онлайн пазаруването и разплащането, което респективно изисква гарантиране на по-висока сигурност. Толкова е висока сигурността, която дават на своите потребители дигиталните разплащания, че изследване на платформата за издаване на карти Marqeta, показва, че 60% от хората предпочитат да пазаруват с мобилно устройство в ръка, вместо с портфейл.

Освен типичните представители на онлайн търговията, редица други бизнес сектори се ориентираха към дигитализация на разплащанията, включително и онлайн хазартната индустрия, която в момента е в процес на преход към цифрови технологии. Все повече нови онлайн казина предлагат вече на своите клиенти редица възможността за извършване на цифрови разплащание. Със сигурност това може да се определи като революционна крачка в тази сфера, тъй като по този начин се предлага на клиентите една наистина по-голяма сигурност по отношение на извършването на незабавни депозити и тегления, което от своя страна гарантира получаването на спечелените от залагане пари, и то веднага.

Удобство, сигурност и цена - основните предимства на дигиталните портфейли пред традиционните средства за разплащане.

Комфорт

Използването на цифровите портфейли като подчертано по-удобната формула за разплащане в сравнение с парите в брой и банковите карти, е водещата причина за тяхното налагане сред потребителите. Цифровите портфейли са буквално на една ръка разстояние -бързо, лесно, по всяко време, с помощта на мобилно устройство всеки потребител може да разчита на своите сигурни разплащание от дома си или в движение. И ако преди съхранявахме всичките си карти и пари в портфейлите си, то сега всичката ни необходима информация е на едно място - във виртуалния портфейл.

Безспорен факт е и бързината, която тези портфейли ни гарантират, всичко се осъществява в рамките на няколко секунди. Нали търсим точно това. А и можете по всяко време и място да следите движението и крайното салдо по вашата сметка. И предимствата не се изчерпват с това - притежават важни функции, като например известие, че салдата ви са ниски или недостатъчни, предстоящи разходи, съхраняване на билети и бордни карти, както и залагане на директни дебити от сметката ви, автоматични плащания, благотворителни дарения и възможността за захранвате сметките на близкия ви кръг от хора.

 

Сигурност

Именно сигурността е втората най-важна причина за така ударното навлизане на дигиталните портфейли. На клиентите на банкови карти често им се налага да споделят информация относно, касаеща финансовия им статус, например различни търговци и доставчици на услуги, което от своя страна увеличава вероятността за измама или кражба. Обратно на казаното по-горе извършването на трансакции с цифров портфейл не е обвързано със споделяне на чувствителна информация, което със сигурност ще даде по-голямо спокойствие и защита на потребителите.

При тях се използват някои от най-сигурните способи за дигитална защита като криптиране и многофакторна оторизация, в това число биометрия като пръстов отпечатък или лицево разпознаване, които имат за цел да не допуснат или елиминират неоторизиран достъп. Нивото на сигурност е още по-високо при някои портфейли, които притежават опции за установяване и предотвратяване на измами посредством известяване за съмнителна дейност.

Разходи

И накрая, но не на последно място дигиталните портфейли са доста по-рентабилни от класическите способи за разплащане. При тях тегленето и пазаруването не е обвързано с плащане на каквито и да било такси, а ако все пак има такива, то те са изключително ниски. За сравнение при използването на банкови карти за теглене на парични суми от терминално устройство или при разплащане винаги се удържа такса в полза на банката.

Що се касае за международни или глобални плащания, дигиталните портфейли отново са на челно място. Те гарантират на потребителите по-ниски такси и по-конкурентни обменни курсове за международни парични преводи, за разлика от банките, при които таксите за международни преводи са доста по-високи.

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Как се справяте с по-високите цени на стоките и услугите?

Най - четени новини

за последната седмица

Казанлъчанин е на второ място в националния конкурс на вестник “Рибар“ с улов на 38-килограмов амур

15864 | 20 януари 2025

Рибари мериха сили в състезание по джиг риболов от лодка на язовир “Копринка“

10751 | 20 януари 2025

Община Казанлък подготвя промени свързани с повишаване качеството на услугите в обществения транспорт

5756 | 22 януари 2025

Верижна катастрофа на бул. Никола Петков в Казанлък

4775 | 20 януари 2025

През уикенда обраха търговски обект, автосервиз и трафопост

3745 | 20 януари 2025

Несмущаван крадец шофира чужд автомобил из Казанлък

3584 | 20 януари 2025

Идеята за създаването на Розариум в Казанлък се заражда преди 113 години

3551 | 18 януари 2025

Нова ехографска апаратура заработи в отделението по АГ на МБАЛ „ Д-р Хр.Стамболски“ в Казанлък

2906 | 21 януари 2025

Вандали системно унищожават част от историята на Енина

2442 | 19 януари 2025

ПГ „Иван Хаджиенов“ отбелязва своя вековен юбилей с празнична програма

2173 | 20 януари 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак