Днес, пред шестокласници от ППМГ „Никола Обрешков” и казанлъчани, във фоайето на библиотека „Искра” бе открита изложбата „Госпожо, архитект,”, която представи двадесет любопитни портрета на жени, които имат своя принос за архитектурата на XX век в България.
Организатори са фондация „Български архитектурен модернизъм“, с подкрепата на „Гьоте-институт България”. Експозицията бе представена от Теодор Караколев и Васил Макаринов, изкуствоведи от фондация „Български архитектурен модернизъм”, заедно с директорът на библиотека „Искра” Теодора Георгиева.
Изложбата е посветена на сгради, проектирани от жени, като тя бива експонирана в тематични сгради. Именно за това в Казаналък бе показана в сградата на библиотека „Искра” – един проект на арх. Елена Варакаджиева-Скордева, заедно с Генчо Скордев и Петко Цветков.
„Сградата на библиотеката е един прекрасен пример за конструктивизъм. Именно защото носещата стоманено-бетонна структура е изкарана пред самата сграда, пред този специфичен цилиндър. Това е експониране на конструкцията на самата сграда. По сходен начин е конструирана сградата на Халите в Кърджали, която е отново с авторство на Елена Варакаджиева-Скордева, Генчо Скордев и Петко Цветков.”, поясни изкуствоведът Васил Макаринов.
Целта на проекта е тези сгради да бъдат познати на хората и запазени. „Един човек пази и цени, това, което познава. Така, че това е нашата идея. Сградите да се популяризират, да бъдат познавани и ситуирани във времето, да се знаят и техните автори. По този начин тази архитектура да продължи да живее и да бъде съхранявана и занапред.”, допълни още Макаринов.
Заедно с изложбата бе представена и книгата „Госпожо, архитект,”, която е каталог и естествено продължение на изложбата, но с повече информация. Книгата можете да намерите като се свържете с чрез социалните мрежи с фондация „Български архитектурен модернизъм”.
Освен изложбата е организирана и тематична обиколка по сградите от междувоенния период в Казанлък.
„Казанлък, като всеки един друг град в страната, има огромно количество чудесни образци от междувоенния период, които ние ще посетим. Може би не всички сме ги идентифицирали с архитект и година на построяване, но по такива обиколки разчитаме на местната общност. Хората много често знаят историята на сградите.”, заявиха двамата изкуствоведи.
Обиколката тръгва в 18:00 часа от сградата на библиотеката. След това ще премине край къща на един от фамилията Стайнови, на Петко Христов Стайнов – бившия детски отдел на библиотеката, срещу НЧ „Искра”. След това обиколката ще премине през няколко сгради, които са с неидентифицирани автори. Това са сградата на вестник „Искра”, Пощата и още няколко къщи в града, които носят стилистиката на периода.
Изложбата ще бъде на разположение на жителите и гостите на Казанлък до 25-ти май.