Архитектурната група WhatA (What Association) всяка година, от 2010 насам, обявяват награди за успехите и провалите в българската архитектура, но най-вече да представят съвременната ни архитектура като част от по-големи културни процеси и явления, отвъд простото строителство и регионално развитие - WhATA Awards.
Една известна казанлъшка къща не остана незабелязана от тях, красивата къща със стенописите на казанлъшкия художник Иван Милев – Стоян Стайновата къща. Сградата е номинирана в категорията „Нормалност на годината” за 2019 година, която отличава добрите реставрации и реконструкции.
Къщата на Стоян Стайнов в Казанлък е построена през 1907 по проект на софийския архитект Никола Занков Проданов и е пример за чудесен сецесион – всепроникваща игра на светлината, преливане на пространствата, характерни декорации. През 1925 наследникът на фамилията Маню Стайнов кани съгражданина си Иван Милев да декорира къщата. В резултат художникът прави не само стенописите, но и цялото обзавеждане на най-представителното помещение-салон на първия етаж на къщата. Оттогава къщата минава през доста перипетии, включващи настаняване на офицерски семейства след 9 септември, общински администрации и неосъществени планове за музей. Именно заради тези стенописи къщата е обявена за паметник на културата през 1979 година.
След 10 ноември къщата е върната на рода Стайнови и оттогава те се опитват да я върнат към живот като място за култура и изкуство.
През 2019 последното поколение на рода Стайнови завършват внимателна реставрация на сградата като възстановяват повредените от времето елементи, външните дограми, запазват оригиналните стари австро-унгарски плочки.
Още една категория на WhatA обръща внимание на казанлъшкия регион, и тя е с голямо значение – „Архитектурно събитие на годината”. В тази категория номинация получи паметникът Бузлуджа за получаването на грант от Фондация “Гети”.
За добро или за лошо, най-известната българска сграда в света е полуразрушеният Дом-паметник на БКП на старопланинския връх Бузлуджа, който до момента е най-успешният експорт на българска архитектура въобще.
Новината, че американската фондация “Гети”, която от години отделя сериозни средства за проекти за консервация и реставрация на емблематични образци на модернизма в цял свят, е избрала именно Бузлуджа като първия български обект, на който да бъде отпуснат грант от 185 000 долара в рамките на програмата “Keeping It Modern”, дойде в края на юли 2019. Получател на гранта е ICOMOS Германия, който направи международен екип, за да се занимава с нашата Бузлуджа.
Любопитното е друго. Когато с този грант една от най-уважаваните международни фондации, даде официално признание за архитектурните качества на една от безспорно най-тоталитарните сгради у нас, тонът на дебата в България някакси се промени. Никой вече не иска да събаря Бузлуджа и никой не нарича американците от “Гети” комунисти. Оказва се, че когато оценката за собственото наследство идва отвън, добре опакована като “западен” проект, източноевропейците са много по-склонни да приемат множествени интерпретации на собственото си минало.
Номинациите и наградите на журито се определят от WhATA - платформата за архитектурна критика и публицистика. Наградите на публиката се избират с онлайн гласуване. Може да подкрепите архитектурните ценности на региона като гласувате ТУК.
Крайният срок за гласуване е 31 януари, а резултатите ще разберем след средата на февруари.