Вчера, 26-ти април в Централното фоайе на Българската академия на науките беше открита фотодокументалната изложба "Строи се монумент". По време на събитието бе представен и едноименния албум, зад който стои творческия екип в състав: Артин Азинян, Бедрос Азинян и Петър Бакалов.
На откриването присъстваха директорът на НПМ "Шипка-Бузлуджа" д-р Чавдар Ангелов, Бедрос Азинян и Владимир Чучумишев.
В уникалните кадри на фотодокументалната изложба "Строи се монумент" може да видите моменти от изграждането и функционирането на дом-паметника на връх Бузлуджа, в периода 1974 година до 1990 година.
Фотографският разказ ни дава подробна информация, как и по какъв начин е построено това уникално архитектурно съоръжение, на един усоен връх известен със суровия си климат. Участието на хилядите майстори, специалисти, инженери, ръководители, офицери и войници от поделението на Строителни войски Стара Загора. Не случайно и самото му заглави е кодирано в името преведено от турски, Бузлуджа означава Леден връх.
Изложбата е представена в 24 пана, всички кадри са сканирани и обработени, от оригинални черно-бели и цветни негативи, и цветни диапозитиви.
Във фотоалбума „Строи се монумент” са събрани фотографии на Артин Азинян, Петър Бакалов и Бедрос Азинян, които показват целия строеж на монумента Бузлуджа – от първия взрив до най-бляскавия момент на паметника, когато е бил посетен от над 2 млн. българи и чуждестранни гости. Селекцията на 363 кадъра, от над 3 000, е дело на Бедрос Азинян, като цялостната работа по албума му отнема повече от три години, но вече е факт, благодарение на това, че фамилия Азинян успява да запази своя труд през годините.
За изданието „Строи се монумент” е използвана специализирана техника за дигитализация на негативи и диапозитиви, а печата е с възможно най-високото качество за страната.
Скоро предстои издаването на втора част на фотоалбума - "Сълзи от рубин", който ще покаже и разрухата на паметника Бузлуджа.
Представянето на фотодокументалната изложба и албума "Строи се монумент" е организирано по линия на Регионалния академичен център в Казанлък към Националната академична мрежа към БАН с координатор Владимир Чучумишев.
Снимки: Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа"
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...
Фирма “Туинс 3“ търси да назначи монтажисти и работници в производствен цех за дограма
Поради увеличаване обема на работа фирма “ Туинс 3 “ гр. Казанлък , търси да назначи монтажисти и работници в производствен...
Частна детска занималня „Кара“ отваря врати в Казанлък
Нова частна занималня за деца от I-IV клас отвори врати в град Казанлък. Учебната база на „Кара“ е уютна, съвременна...