Фотодокументалната изложба „Строи се монумент” събра казанлъчани, приятели и почитатели на Бедрос Азинян снощи в Музея на фотографията. В уникалните кадри можете да видите моменти от изграждането и функционирането на дом-паметника на връх Бузлуджа, в периода 1974 година до 1990 година. Фотосите са дело на тримата фотографи – Артин Азинян, Петър Бакалов и Бедрос Азинян, работили в паметника през различни периоди. За жалост Бакалов не успя да присъства, поради здравословни причини.
Изложбата откри директора на Музея на фотографията Стефан Папукчиев с апела: „Нека всички оставим политическите пристрастия и да видим как е построен паметника Бузлуджа.”
Д-р Чавдар Ангелов, директор на НПМ „Шипка-Бузлуджа” също бе сред официалните гости на откриването, като той заяви: „Мога да кажа, че Министерството на културата, чрез него и държавата, започва вече да се позамисля по-сериозно как точно ще бъде стопанисван този паметник и управляван от тук нататък, защото мястото е наистина емблематично за страната. Всъщност един от проблемите, които може би този паметник създава с присъствието си там е, че покрай всеобщото незнание и непознаване на българската история, повечето съвременни хора, и разбира се чужденците, остават с впечатление, че този връх и това място се свързва само и единствено с една политическа идеология.
Авторът и инициаторът на изложбата Бедрос Азинян сподели: „Аз работих в паметника близо 9 години, 9 месеца и 9 дни, като в този период единственото ми желание бе да съхранявам и да архивирам това, което се бе случило и се случваше в тези години тогава. Оформих фотодокументалната изложба по този начин, за да можете да видите повече снимки, да срещнете повече хора и да видите наистина какво е било великолепието при изграждането на този паметник. Силата и подвига на всички хора, за това не случайно и албума съм го посветил на всички строители – близо 6 000 души които са участвали – от обикновените строителни войски до техните офицери, бригадири… и всеки един, който е дал своя дан.”
Фотографският разказ ни дава подробна информация, как и по какъв начин е построено това уникално архитектурно съоръжение, на един усоен връх известен със суровия си климат. Участието на хилядите майстори, специалисти, инженери, ръководители, офицери и войници от поделението на Строителни войски Стара Загора. Не случайно и самото му заглави е кодирано в името преведено от турски, Бузлуджа означава Леден връх.
Изложбата е представена в 24 пана, всички кадри са сканирани и обработени, от оригинални черно-бели и цветни негативи, и цветни диапозитиви.
Проследена е и историята на едно от мозаечните пана, от момента в който е представено като макет, през изграждането му от казанлъшки художници, до пълното му изпълнение, а в последствие и годините на разрухата му.
Изложбата е реализирана съвместно със съдействието на Национален фонд „Култура“, Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и фондация „Артин Азинян“. Куратор на изложбата Бедрос Азинян.
Тепърва предстои обиколката и представянето на албума и изложбата из цялата страна. В края на месец февруари албумът „Строи се монумент” ще бъде представен и в регионалната библиотека „Захарий Княжески” в Стара Загора.