15:47 | 10 февруари 23 3529

Над 400 деца бяха прегледани по време на безплатния скрининг на гръбначния стълб в ОУ “Георги Кирков“

Над 400 деца бяха прегледани по време на безплатния скрининг на гръбначния стълб в ОУ “Георги Кирков“  / Новини от Казанлък

В продължение на два дни, вчера и днес, в ОУ „Георги Кирков” се провеждат безплатни скринингови прегледи за профилактика и проследяване на гръбначните изкривявания. До края на днешния учебен ден бяха прегледани всички ученици, които са над 400. Идеята е на двама добре познати физиотерапевти от Казанлък – д-р Гергана Гечева и д-р Стоимен Гечев.

Вчера двамата специалисти прегледаха повече от 200 деца от 1 до 4 клас, а днес продължиха с по-големите ученици от 5 до 7 клас. Прегледът протича като оглед, който приключва за около 2 минути. Лекарите оглеждат гръбначния стълб, плешките и двете рамена. А при предпоставки за развитие на изкривяване или наличието на такова се съобщава на родителя.

„Искам да благодаря на д-р Гечев и д-р Гечева за това, че дойдоха в нашето училище и се отзоваха на поканата. Мисля, че това е добра превенция на здравето на децата, което всеки един от колегите директори на училища трябва да направи за своите ученици. Прегледът е абсолютно безплатен и не изисква кой знае какъв ресурс от страна на училището. Първо разбира се потърсихме съгласието на родителите, чрез декларация, защото все пак дечицата се събличат до кръста, за да се огледа гръбначния стълб.”, заяви директорът на ОУ „Георги Кирков” Сребра Касева.

Попитахме д-р Гечеви как се е зародила идеята всъщност за подобна кампания с безплатни прегледи на гръбнака, като и двамата заявиха, че първоизточника е техния баща д-р Йордан Гечев, който е правил такива прегледи в училища в Казанлък и Стара Загора.

„Още от тогава, от 2008-09 година, имаме статистики на гръбначните изкривявания сред децата. Съпоставяйки неговите и нашите статистики днес установихме, че има доста висок ръст на тези заболявания, с около 5%, а близо 25% от прегледаните деца са с начален стадии на гръбначни изкривявания.”, сподели д-р Гечев.

Той каза още, че намеренията им всъщност са да направят тази инициатива по-мащабна, да включат всички училища в Казанлък, за това търсят съдействието на всички институции и на директорите на училищата.

„Всъщност идеята е освен в Казанлък кампанията да се разпространи и в национален мащаб. Най-доброто нещо, което бихме постигнали е да организираме нещо като „Месец за борба със сколиозата” и да се знае, че например през февруари, трябва да започнат профилактични прегледи на гръбнака във всички училища в България. Имаме съдействието на много физиотерапевти в страната, както и на Синдиката на българските учители, Лекарската асоциация по физикална и рехабилитационна медицина, така че се надяваме в най-скоро време да успеем да го реализираме.”, допълни докторът.

Според двамата физиотерапевти така наречената „компютаризация” и седналото положение на тялото нарушава функцията на гръбначния стълб. „Седенето пред компютър, неправилно стоене в училище, липсата на движение, на упражнения… просто това е бъдещото масово заболяване сред децата. Най-важното е да има навременен скрининг. Също така часът по физкултура е много важен, той не трябва да се пренебрегва.”, добави д-р Гергана Гечева.

Според специалистите родителите трябва да насърчават децата си да играят и да спортуват в умерени граници, подчертаха те. По-малко да се застояват пред компютри и телевизори.

„Трудно един родител би хванал началния стадий на едно гръбначно заболяване, така че нашият съвет е ако ние не успеем да правим този скрининг всяка година в училищата, както е било едно време, поне те да водят децата си на специалисти за ежегоден скрининг. Всичко става за 3 минути, изключително бързо се случва, но е много полезно когато се хване на време.”, подчертаха терапевтите.

Важно е да отбележим възрастта, от която е хубаво да започнат ежегодните скрининги на гръбнака. Гечеви споделиха: „В световен мащаб прегледите започват от 4 клас, но ние сме на мнение, че трябва да се започне от 1 клас, защото има такива изкривявания още при най-малките. Колкото по-рано се хване, толкова по-добре. Но профилактично е хубаво е да се правят прегледи на деца от 1 до 10 клас.”

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Завършиха най-мащабните за 2024 година учения в 61 механизирана бригада

7085 | 15 ноември 2024

Областният управител за казуса с паметника “Бузлуджа“

5117 | 21 ноември 2024

Марин Добрев призова казанлъчани да застанат зад идеята Община Казанлък да стопанисва Бузлуджа

4179 | 15 ноември 2024

Референдумът за Бузлуджа се провали. Под 20% избирателна активност към 20 часа

3603 | 17 ноември 2024

Кола се блъсна в мантинела на пътя Казанлък-Стара Загора, пострада пътничка

3222 | 15 ноември 2024

Движението край Тулово се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП

3180 | 18 ноември 2024

Николай Златанов за референдума: 80% от жителите на община Казанлък нямат мнение

3157 | 18 ноември 2024

Журналистът Стойчо Керев представи пред казанлъшката публика филма “Пробуждането. Можем ли да излъжем Матрицата?“

3040 | 15 ноември 2024

Нивата на водата в язовир “Копринка“ остават ниски

1723 | 21 ноември 2024

Бус се заби в паркиран автомобил на Прохода Шипка

1708 | 20 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак