Сдружение „Жените на Казанлък“ проведоха дискусия на тема „Равенство, дискриминация и права на жените“. Срещата е съвместна инициатива с Обществения посредник на Община Казанлък Гинка Щерева и председателят на КНСБ Казанлък Николай Маринов.
Въпросите, които разгледаха участниците бяха свързани с Правилата за целия Европейски съюз за борба с насилието над жени и домашно насилие, годишния доклад от 2022г. на Европейската комисия относно равенството между половете, както и Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността 2021 – 2030г.
Николай Маринов запозна участничките и с решенията на 9 конгрес на КНСБ и програмата до 2027г., съответно и политиката на доходите.
Адв. Димитрова – представител на сдружението разясни правната рамка на политиката по равнопоставеност на жените и мъжете и принципът за недопускане на дискриминация, съдържащи се в нормативните актове, отнасящи се по темата.
В изказванията си и дебатите по темата, участничките споделиха, че приоритетните области, заложени в документите, включително и правата на жените, регламентирани в Кодекса на труда не се спазват от повечето работодатели и най – вече, че самите жени трудно говорят за проблеми, свързани с дискриминация на работното място и неравнопоставеността между половете. Такъв е и проблема с домашното насилие и насилието на работното място, както и липсата на контрол по тези въпроси.
Участничките в срещата определиха работна група, която да изготви предложение до Народното събрание за възлагане функциите по защита от домашно насилие на отделна централизирана институция с местни структури на територията на всички общини, на които да бъде възложено изпълнението на всички действия по превенция и защита от домашно насилие.
Второто предложение до НС е за подкрепа и ратифициране Конвенцията относно насилието и тормоза № 190 от 2019г.на Международната организация на труда и подкрепа на кампанията на КНСБ в тази насока. Припомняме, че на 20 януари 2020г. Европейската комисия прави предложение до Съвета на Европейския съюз да вземе решение за упълномощаване на държавите – членки на ЕС да ратифицират Конвенцията.