„Ти си ключът. Отвори Бузлуджа.” Това е кампанията за отварянето на сградата за посетители. Но за да бъде безопасно е нужно опазването на куполната мозайка и обезопасяването на покрива.
Екипът на „Проект Бузлуджа”, начело с арх. Дора Иванова, изгради временно скеле, за да види и оцени състоянието на мозайката в купола на паметника Бузлуджа. Скелето бе изградено благодарение на доброволците Иванина Маринова, Косьо Стоянов, Реймънд Стиирс, Димо Пищялов и Иван Бакунин!
Мозайката има нужда от стабилизация, за което е необходимо изграждането на стабилна работна платформа. Мозайката се намира на 12 метра височина в центъра на залата. „Доста е вълнуващо, защото за пръв път се качваме тук, за пръв път някой се качва тук, откакто е създадена тази мозайка.”, споделя арх. Иванова.
Това е последната мозайка, за която екипът на „Проект Бузлуджа” трябва да се погрижи. Тя се отличава с изключителната техника на създаване и е разположена на площ от 50 кв. м. През последните 2 години те успяха да запазят и стабилизират вътрешния и външния кръг от мозайки.
Очакват се реставратори от 4 държави да се захваната с трудната задача на купола.
„Погледът на мозайката отблизо ни показа някои неща, за които не предполагахме.”, разказва д-р Никифор Харалампиев от катедра „Реставрация” в НХА. „Освен много отделящи се тесери (мозаечни камъчета) видяхме, че има и сериозно наслояване между лепилния слой на тесерите и циментовата основа.”, допълни още той.
Щетите до голяма степен са причинени от навлизането на огромното количество вода през почти изцяло липсващия покрив.
За стабилизирането на мозайката се изисква прецизна работа от реставраторски екип, като временното скеле е крайно неподходящо. Нужно е конструирането на голяма стабилна платформа, за която са необходими 17 000 лв.