В периода 7-8 април ученици от ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий” бяха на географски практикум. Посетиха Варна и Балчик и разгледаха емблематични забележителности за България.
Целта на пътуването на учениците от ПХГ “Св. Св. Кирил и Методий” бе изцяло образователна. За всеки географски практикум най-съществената част е предварителната подготовка. Всеки участник подготвя доклад и по време на пътуването в резюме представя географския обект пред съучениците си. Съчетаването на теоретичните знания с визуални наблюдения изграждат в учениците трайни знания.
Организатори бяха учителите по география и икономика в Гимназията Иван Димов, Светлин Гочев и Йордан Йорданов.
През първия ден учениците посетиха град Балчик, където се насладиха на уникалната Ботаническа градина. В Ботаническата градина има над 3000 вида растения от цял свят. Там се намират около 370 етикирани растения, храсти и дървета. Гимназистите разгледаха и Двореца, който се намира в „двора“ на Ботаническата градина. В началото на ХХ век той е бил използван от румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург като резиденция. След дългите разходки и много снимки учениците отпътуваха към Варна, където нощуваха.
На втория ден от географския практикум казанлъчани посетиха Морската градина и Военоморския музей – едни от символите на Варна. Следобед разгледаха Аладжа манастир. Той е най-известният средновековен скален манастир по Българското Черноморие, обитаван от монаси през XIII – XIV век. Названието “аладжа” е от персийски или арабски произход и означава “пъстър, шарен”.
Преди да отпътуват обратно към дома учениците и техните преподаватели успяха да видят и уникалния природен феномен Побитите камъни. Те представляват каменни колони с различна височина – от 5 до 7 м. Изглеждат като побити в пясъка и оттам идва името им. Колоните са без твърди основи, кухи и запълнени с пясък. Местността, в която се намират Побитите камъни, е единствената естествено формирана пустиня в Източна Европа.