Празника на лесовъдството бе отбелязан от ТП (териториално поделение) на ДГС - Казанлък по традиция и в гр. Шипка. Тук се намира единствения музей на залесяването в България. В него се съхранява историята на огромния труд по залесяването на голите склонове на Стара планина и Средна гора от известния инж. Феликс Луи- Мари Вожели и Петър Манджуров .
В музея се пазят уникални черно-бели и цветни фотографии, акварелни скици на художника Радомир Мандов, показващи труда на поколения лесовъди по овладяването на ерозията и залесяването на голия ни балкан. Изложени са още фотоапарата и фотографските плаки на инж. Вожели, негови книги, много автентични документи, интересни артифакти, вещи и уникалните по рода си тефтери със записки, тематични книги, учебници и голяма счетоводна книга, в която с безупречна точност той е отбелязвал всяка подробност от извършваните залесителни дейности. В двора на музея се намират бюстовете на най- изявените лесовъди от началото на миналия век - инж. Феликс Вожели и Петър Манджуров, на които по повод празника бяха поднесени цветя в знак на почит за безценния им за поколения наред труд.
По повод професионалния празник на лесовъдската колегия "Седмица на гората 2022г." инж. Мирена Татарджийска- директор на ТП ДГС - Казанлък отправи поздрав и благодарност към колегите си за професионализма и всеотдайността, с които се грижат за гората, както и отбеляза, че празника е и на всички граждани, които се грижат за опазването на горите.
Кмета на гр. Шипка - Василка Панайотова благодари на екипа на горското стопанство за сътрудничеството, за любимото им съдействие от тяхна страна по повод акциите по залесяване на гр. Шипка. Пожела им много здраве, успех в нелеката мисия по залесяването, отглеждането и опазването на гората. Също така отбеляза, че гр. Шипка организира акции по залесяване не само в седмицата на гората, а през всички благоприятни за тази дейност месеци и най- вече с подрастващото поколение, под наслова " Създай, отгледай, предай ", за да се възпита любов към околната среда.
Зам. директора г-н Владимир Атанасов разказа интересна история на залесяването, благодарение на инж. Вожели, който пристигнал с файтон в Шипка през 1905г. и бил посрещнат от кмета на Шипка- Андрея Караджов, съветниците Пеньо Паламудов и Христо Хаджиев, които го запознали с проблемите от пороищата над селището. Трябвало да се предприемат бързи мерки по овладяване на ерозията.С помощта на местното шипченско население се организирало първото залесяване в местността " Димовец" , засаждайки дуглазка ела, бял и черен бор, дъбов жълъд и др. върху ерозираната почва. Така след повече от сто години ние се радваме на величествен зелен Балкан.
Радослав Петков, уредник на " Музея на розата" гр. Казанлък като гост на събитието отправи пожелания за здраве и успехи по повод празника и обеща съдействие за музейната сбирка на музея по лесовъдство.
От името на ТД " Орлово гнездо " г-н Жельо Желев също поздрави за професионалния празник към присъстващите и заяви, че винаги могат да разчитат на съдействие от страна на туристическото дружество. След това всички разгледаха експонатите на музея и бяха възхитени от историята на залесяването.
"Всяка гънка на гората е живот! Той е не само в набъбналите стволи, в корените, сграбчили земята, във фукналите към небето клони, в листата, които пият с устицата си слънчевата светлина, за да я превърнат в скорбяла. Всичко е живот — накъдето се обърнете!“ - Николай Хайтов, из „Шумки от габър", 1966 г.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...