Въпреки че се практикува като хоби, ловът е занимание, което изисква спазването на стриктни правила. Участник в един излет не може да си позволи своеволия и импровизации, особено когато става въпрос за безопасно боравене с оръжие. Впрочем, всеки ловец трябва да премине курс за овладяване на огнестрелни средства, за да има право да се включи в дружина за преследване на дивеч. След теоретична и практическа подготовка се полагат изпити и в двете направления, като успехът при тях е основа за издаване на разрешително.
Въпреки че лов може да се практикува и индивидуално, членството в ловна дружина е задължително. Председателят на тази група, която се организира на регионален принцип, има право да прецени дали даден човек е достатъчно отговорен и подготвен да участва в излети за отстрел на дивеч. В същото време всеки ловец трябва да има и валиден билет за сезона. Това е личен документ, който не може да се преотстъпва, а при положение, че бъде изгубен или откраднат, проблемът трябва да се докладва в срок до 7 дни пред държавното горско или ловно стопанство, което е издало съответния билет.
Началото на ловния сезон обикновено стартира в края на лятото. По същество календарът за излети в гората може да се смята за целогодишен при отстрел на някои видове, докато за други да бъде ограничен в рамките на 2-3 месеца.
Преследването на защитен за дадения период дивеч е абсолютно забранено и строго наказуемо. Тези ограничения се налагат най-вече във връзка с размножителния цикъл, особено при чифтокопитните (елен, сърна, лопатар), но не само. Спецификите на ловния календар трябва да се познават добре главно за опазването на биоразнообразието в дивата среда.
Когато обаче иде реч за подборен отстрел - елиминиране на ранени или болни животни, или на хищници като чакала - той е разрешен целогодишно.
Да започнем с това какъв вид огнестрелни средства не са позволени.
Абсолютно забранено от закона е за преследване на дивеч да се използва автоматично оръжие. Такива са правилата в България, а те са наложени от десетилетия. Ако сте чели, че в други страни автоматите са позволени за употреба в гората, не означава, че тази практика се е пренесла и тук.
Защо тогава в ловните магазини срещаме понятието “ловни автомати”? Става дума всъщност за полуавтоматични оръжия, чиято употреба е разрешена от нормативната уредба. И при тях има ограничения, като се позволява този вид пушки да имат зареден не повече от един патрон плюс два в магазина.
Иначе класическите ловни оръжия избираме по още няколко критерия, сред които най-съществените са:
Това правило може да доведе до задълбочени дебати. Много ловци предпочитат маскировъчната окраска, за да останат възможно най-незабележими за дивеча. Но все пак и в гората човешкият живот е най-важен, а за целта се препоръчва участниците в излета да бъдат екипирани в ярки одежди със сигнален цвят. Така се смята, че рискът от объркване и фатална стрелба по грешна жива мишена се намалява.
Има редица препоръки за сигурност, които трябва да се изпълняват преди и по време на лов. Все пак дори и да е важна плячката, това си остава предимно хоби, а човешкият живот е над всичко. Ето и някои от най-важните съвети за безопасност:
Всеки ловец трябва да е наясно, че макар животните в гората да са потенциална плячка, то една от основните грижи на всеки в дружината е да следи и съблюдява за биоразнообразието и жизнеността на популацията. А оръжието трябва да се съхранява на сигурно място, както по време на лов, така и когато стои у дома.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...