Излекуваните от коронавирус българи вече наброяват над половин милион. Хиляди от тях обаче страдат от така наречения пост-ковид синдром. Той се състои от умора и изтощение, главоболие, затруднено дишане, нарушение на обоняние и вкус, когнитивни нарушения (т. нар. мозъчна мъгла), депресивни настроения, нарушения на съня и тревожност.
Може ли физиотерапията да ни помогне в по-бързото и успешно възстановяване от Covid-19? И какви са предимствата на терапиите ще ви разкажем в интервю с д-р Атанас Тодоров, физиотерапевт в ДКЦ „Поликлиника”.
Д-р Тодоров е родом от Стара Загора. С над 40 години общ лекарски стаж, а в областта на физиотерапията над 20 зад гърба си. Той от скоро ръководи отделението по физиотерапия и рехабилитация в ДКЦ „Поликлиника”, а от години е начело на отделението по физиотерапия и рехабилитация в казанлъшката болница МБАЛ „Д-р Христо Стамболски”.
Д-р Тодоров, хора с какви проблеми могат да потърсят вашата помощ?
Физикалната медицина и рехабилитацията намира приложение в комплексното лечение на по-голямата част от заболяванията. Голямо приложение на нашите методики на лечение има при много широка гама заболявания, например:
- Сърдечно-съдови, ендокринно-обменни и заболявания на централната нервна система, като след инфарктни и след инсултни състояние, хипертония, захарен диабет, остеопороза, подагра, множествена склероза и др.;
- Възстановяване след оперативни интервенции
- Стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни, бъбречно-урологични заболявания
- Кожни заболявания, като псориазис, себорейна екзема, невродермит и др.;
- Дегенеративни, възпалителни и посттравматични заболявания на опорно-двигателния апарат. Това са дискови хернии, болести на ставите, травматични увреждания и много други;
- Гинекологични и андрологични заболявания, стерилитет
- Възпалителни и алергични заболявания на дихателната система, като астма, бронхит, пневмония;
- Заболявания на периферната нервна система, като плексити, радикулити, парализи и др.
- Детски заболявания – родови травми, детска церебрална парализа, заболявания на горни дихателни пътища.
Прилагането на съвременните методи на лечение във физикалната медицина и рехабилитацията всъщност решава един голям икономически проблем, защото по този начин пълноценно се рахабилитират и връщат в обществото, семейството и професията хора, които са претърпели тежки системни заболявания или са претърпели травми. Това е важно както за близките така и за социалната система на държавата. По този начин се спестяват много средства които са необходими за лечението, изплащане на социални пенсии, освидетелстване за загубена трудоспособност и т.н.
Доказано е, че навременната и продължителна рехабилитация спестява в някои държави около 50-60 000 евро на година за лечението на пациенти, най-често преболедувалите инсулти.
С каква апаратура разполага отделението по физиотерапия и рехабилитация в Поликлиниката?
Разполагаме с цялата гама апаратура, която се изисква от Здравна каса – това са нискочестотни,средночестотни, високочестотни токове, апарати за електро стимулация, за елетродиагностика, лазер. Провеждаме инхалации, имаме салон за кинезитерапия.
Какви специалисти работят редом с вас в Поликлиниката?
При насв момента работят четирима рехабилитатори с доста голям опит, професионално добре подготвени, с над 20 години трудов стаж. Професионализмът им е на високо ниво. Пациентите могат да бъдат спокойни, че попадат в добри ръце. Много е важно да знаят нашите пациенти, че физиотерапията и рехабилитацията имат място и в профилактиката на заболяванията. Както е казал един голям руски хирург „Грам профилактика спестява килограм лечение.”.
С какви оплаквания най-често идват казанлъчани при вас?
Най-често това са пациенти със заболявания на периферната нервна система, ортопедични заболявания, както и заболявания с ушите, носа и гърлото. Добре информираните както пациенти, така и лекари познават добре терапиите и често прибягват до нашите услуги.
Може ли терапията да повлияе на по-бързото възстановяване от коронавирус, или от т. нар. постковид синдром?
Разбира се! Физиотерапията може да се използва и като самостоятелен метод на лечение, но тя по-често е част от комплексното лечение на пациента. Прилагането на нашите процедури съществено скъсява и ускорява възстановителния период на пациента. Всъщност физикалните методи имат способността да стимулират естествените оздравителни механизми в организма. Да стимулират неспецифичният имунитет. Понякога ефектът от нашите процедури се появява по-късно, след приключването на курса. Навременната и професионално добре извършена физиотерапия е само в полза на нашите пациенти.
А в момента имате ли такива пациенти, които са изкарали по-тежко ковид?
Да, имаме. Това са най-често хора с увреждане на съдовете на периферната нервна система, на ставите. Включваме се в тяхното комплексно лечение и бих казал, че получаваме добри резултати.
Хората често търсят хапчето, като средство за бързо и единствено лечение за почти всеки проблем. Какво бихте препоръчали вие?
Да, това е другото предимство на физикалната медицина – ние всъщност използваме така наречените преформирани природни фактори, които се създават от апаратите. Прилагаме също и медикаменти, но голямото предимство е, че всъщност се избягва използването на една голяма, особено от продължителното използване, на лекарственото лечение. Това понякога е и предимство.
Освен това някои процедури, особено в кинезитерапията, са незаменими. Всъщност има едно правило, че увредена функция се възстановява с функция.
Кои процедури се поемат от Здравната каса?
Почти цялата гама от процедури се поема от Здравната каса. Това са нискочестотни, средночестотни, високочестотни токове, лазертерапията, кинезитерапията. Пациентите могат да бъдат спокойни.
ДКЦ „Поликлиника”, Казанлък
Д-р Атанас Тодоров / физиотерапевт
Работно време:
Понеделник 08:30 – 12:30
Вторник 13:30 – 17:30