Днес се проведе работна среща на Синдикалния регионален съюз на КТ „Подкрепа“ – Казанлък с президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, Александър Загоров конфедерален секретар и лидерът от Казанлък Цветанка Пискова. Горещи теми от наболели въпроси от ежедневието бяха повдигнати в пълната зала на хотел „Казанлък“. Дълга дискусия и търсене на решения по дадени теми разпалваха емоции на моменти.
По време на срещата, Димитър Манолов заяви, че относно изборите е решил да запази „въоръжен неутралитет“, като подкрепи решението, че „важното, което ще се случи, ще бъде след изборите“. Традиционно, преди изборите синдикатите провеждат срещи с политическите сили. Този път разговорите са невъзможни и безсмислени, допълни президентът на „Подкрепа“. Той подчерта, че единственото което може да се получи от подобни срещи е „някой да ни посочи с пръст и да каже: „тия са с тия“.
В КТ „Подкрепа“ членуват над 90 хил. души по последно преброяване. Всеки един от членовете има различни политически пристрастия. Това и е част от причините, конфедерацията да не заема ничия страна, поясни Манолов.
На срещата със синдикатите, беше повдигната темата за прекатегоризацията към 2-ра на учителите. Димитър Манолов коментира, че неговата прогноза е, че това е невъзможно. „Не съм виждал на масата си такова предложение дошло от колегите“, заяви той.
Маринов поясни, че процесът за категоризацията на труда при пенсиониране за съжаление се управлява от фактор, който и при най-доброто си желание българската политическа система няма как да преодолее, а въпросният фактор е световната банка.
Той даде пример, че е правен опит за прекатегоризиране и на други професиите, които не са толкова масови като учителската, въпреки това начинанието не е пожънало успех.
На срещата още бяха дискутирани темите за допълнителен отпуск, критериите за категоризацията на труда, здравеопазването да стане държавно, както е образованието.
По последната тема, здравеопазването да стане държавно, президентът на „Подкрепа“ заяви, че се обсъжда от години. Конфедерацията не е спирала да настоява от години, че търговския характер на медицинските заведения трябва да бъде преосмислен.
Въпрос от член на „Подкрепа“ бе свързан с допълнителните пенсионни фондове и постоянното лутане от частни фондове към НОИ и обратно. Димитър Манолов отговори, че той и Горанов са въвели законовата възможност хората да се отказват от допълнителното пенсионно осигуряване, когато не им харесва. Допълни, че няма универсален съвет, дали да остане в допълнителното задължително пенсионно осигуряване или да се премести има няколко фактора трябва да бъдат разгледани при взимане на решение: времето от когато се осигурява човек в дадения фонд, доходът, на който се е осигурявал, и годините, който остават до пенсия, както и бъдещите перспективи за този период.
„Полезно е на хората да останат, когато са се осигурявали дълго време на висок доход. Колкото и парадоксално да звучи, има смисъл да останат и тези, които са се осигурявали на много нисък доход, т.е. чиито осигурителен доход не им дава прав да получат дори минимална пенсия.“