Поставиха първите ваксини на старозагорски медици днес
Днес ваксината на „Пфайзер" и „Байонтех" срещу covid-19 беше доставена в старозагорските болници УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ и „Тракия", където бяха ваксинирани първите за областта медици, които стоят на първа линия в борбата с коронавирус.
Поставянето на ваксината срещу COVID-19 в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора започна в 10:00 часа на 29 декември. Имунизирани са 10 медици от Клиниката по инфекциозни болести и Клиниката по анестезия и интензивно лечение. Първи се ваксинираха техните ръководители проф. д-р Лилия Пекова и доц. д-р Георги Арабаджиев.
„Моят апел към хората е смело да подходят и да си поставят ваксина, за да си спестят неприятности. Латински постулат гласи, че профилактиката е най-добрата терапия“ – заяви проф. д-р Лилия Пекова.
„Ваксинирането е бон шанс за нашето общество. Ще си позволя да цитирам Джоузеф Варон, който е един от най-изявените интензивисти в Хюстън: „Ние водим две войни. Едната е срещу вируса и там имаме надежди за победа. Втората е срещу човешката глупост. Там засега надеждата ни е слаба“ – коментира доц. д-р Георги Арабаджиев.
В болница „Тракия” ваксината беше поставена на 15 лекари и медицински сестри от отделението по Анестезия и активно лечение, което обгрижва тежките случаи с усложнения от коронавирусна инфекция в интензивния сектор, както и главният инфекционист на лечебното заведение, д-р Валентина Цанева, под чийто контрол премина поставянето на ваксините.
Всички 15 ваксинирани днес медици заявиха, че се чувстват добре след поставянето на ваксината и не изпитват никакви странични ефекти или неразположения.
„Смятам, че това са ваксини, които са разработени от едни много светли умове и че ако нещо ще промени хода на пандемията, това са ваксините", каза след като беше ваксинирана д-р Валентина Цанева. Тя подчерта, че един от най-важните ефекти на ваксината е, че дори човек да бъде заразен с коронавирус, той не само кара заболяването много по-леко, но и не може да заразява други хора.
„Надяваме се ваксината да ни даде сигурност, която ще ни позволи да вършим работата си без да се притесняваме, че може да заразим себе си или близките си", посочи анестезиологът д-р Христомир Видев.
„Колегите ми и аз принципно работим в защитена среда, но въпреки това прекарваме страшно много време в среда, която е натоварена с високо микробно число и рискът за нас е много голям" - посочи анестезиологът д-р Станислава Белоева, като допълни: „Сега ще работим много по-спокойно. По-спокойно ще се прибираме вкъщи при родителите си. За пациентите също ще бъде по-добре, когато се обслужват от персонал, който е защитен".
Ваксинирането се осъществява при строго спазване на всички изисквания и указания на Министерството на здравеопазването.