Навесът, който ще пази мозайките в паметника Бузлуджа, е готов. За него е използван плат за изработка на българския и европейски флаг. Екипът ще следи състоянието на паметника и през зимата, чрез видео наблюдение в реално време. Асфалтират участъци от пътя от разклона за паметника Шипка до Бузлуджа.
Днес, официално бе финализиран проекта за аварийно стабилизирането на мозайките в паметника Бузлуджа. Той бе реализиран благодарение на отпуснатото финансиране от 60 000 долара от фондация „Гети” и принципната подкрепа на Областна администрация Стара Загора.
За периода от 1 август до 11 ноември, екипът на „Проект Бузлуджа”, на чело с архитект Дора Иванова, успя да събере и съхрани всички изпопадали камъчета от мозайките, които се побраха в над 150 контейнера. За пръв път паметника бе почистен, а през септември с помощта на 18 реставратора, специалисти от няколко страни, бяха проведени и самите аварийни дейности, като една от основните бе и изграждането на защитния навес.
„Успяхме да изпреварим зимата и да покрием мозайките, и дори да преизпълним плана си, като поставихме и тези платнища, които ще пазят не само от дъжда, а и от навяванията на вятъра и снега.”, заяви удовлетворена арх. Дора Иванова.
Навесът е изграден от 46 масивни дървени рамки, за които са използвани около 30 кубика дървен материал. За покрив на конструкцията е използвана 400 кв. м. ламарина. Специално подбраният текстил е изключително здрав и устойчив на метеорологични условия. Това е текстил за флагове, който пропуска въздуха и позволява проветряването на мозайките, а същевременно е хидрофобиран и не позволява преминаването на вода през него.
Интересното и символично в навеса е, че зеления плат от вътрешната страна всъщност е зеления цвят използван за изработка на българския флаг, а синия, който е използван от външната страна, е за флага на Европейския съюз.
„Покрили сме с навес вътрешният кръг с мозайките, като целта ни за следващата година е да се погрижим и за външния кръг с навес, но още в рамките на този проект ние сме обработили изцяло и двата мозаечни кръга с прилепване, стабилизиране и всички останали аварийни дейности.”, разясни още младата архитектка.
За да продължат дейностите си и по външния кръг обаче екипа се нуждае от средства – около 64 000 лв., които се надяват да набавят от дарения или българска и международна помощ. Следващата стъпка пред екипа на „Проект Бузлуджа” е изготвянето на план и цялостна стратегия за опазване и управление на сградата и нейната бъдеща функция. Планът предстои да бъде представен в началото на следващата година. Все още не е изяснен и статута на паметника.
В проекта се включиха множество доброволци – студенти от Националната художествена академия, утвърдени реставратори в България и дори един американец, който от 8 години живее в селце край Велико Търново.
Освен работата по мозайките, Бузлуджа се сдоби и с видео наблюдение, вече и отвътре, което ще позволи на екипа да извършва контрол и мониторинг на случващото се в паметника през зимата. Казанлъшка фирма помогна с прекарването и на интернет връзка, което осигурява връзка в реално време.
В момента Областно пътно управление Стара Загора извършва ремонт на последната 3-километрова отсечка от пътя, в участъка от разклона за паметника Шипка към паметника Бузлуджа. Днес се работи по района в най-лошо състояние - около хижите малка и голяма Бузлуджа. Очаква се всички участъци да бъдат завършени до края на седмицата.
Kурс за Oгняри
От 09.12.2024 г до 17.01.2025г. започва подаването на документи и записването на курсистите за Курс Огняр /машинист на котли...
Продавам чисто ново ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024
Продавам ATV Yamaha Raptor 700 special edition 2024. ATV-то е чисто ново, на 0 километра и 0 моточаса. Продава се с фактура с включено...
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол
Био ферма в град Шипка продава екологично чисто телешко месо - шол. Доставяме до Вашия адрес продукти с истински...