12:23 | 10 март 20 4491

Жените творци в Казанлък отново изпълниха залата на “Искра“ 4

Жените творци в Казанлък отново изпълниха залата на “Искра“ 4 / Новини от Казанлък

На 6 март, в навечерието на най-женския празник, в галерия „Искра” 4 за поредна година бе открита изложбата на жените-творци в Казанлък, „Женското начало”. Тя се проведе под патронажа на Кмета на община Казанлък Галина Стоянова.

Залата бе изпълнена от експозиция с различни по жанр творби – живопис, графика, фотография, показващи пъстротата на характерите на участничките. Сред окачените творби бяха платна на Царица Роза 2017 Цветелина Илиева, художничките, Ваня Запрянова, Ренина Лекова и Катя Христова. От фотографите в Казанлък участваха Антония Колева, Евгения Максименко и Величка Николова.

Всъщност тази година именно самите художнички инициирали изложбата, което показва, че това вече е една изградена традиция, а Казанлък действително е град на художници.

„Хубавото е, че мъжете художници подкрепят дамите и това, което битува в публичното пространство, че не всеки има доблестта и ранга да бъде художник, мисля, че трябва да го разбием, защото всеки сам за себе си, чрез творбите си изразява своята същност и характер. Затова в Казанлък има място за всички художници и за всички, които искат да творят – било чрез силата на перото, чрез силата на четката или лютиери, занаятчии и т.н.“, заяви Сребра Касева, началник кабинета на Кмета, при откриването на изложбата.

Директорът на библиотека „Искра” Анна Кожухарова също поздрави участничките с думите: „Казанлък затова преди всичко е град на женското начало. То се вплита в красотата на легендите за произхода на нашия град и голямата любов свързала един от основателите на Казанлък с красивата българка.Тя личи в безсмъртия образ на Ахинора, създадена отново от любов от големия художник Иван Милев. Казанлъчанката е тази, която тъче красивите черги с гюл. Тя ражда и възпитава онези мъже на Казанлък, които го прославят навсякъде по света.“

Своя поздрав към жените – творци поднесоха и заместник-кметът по финанси Драгомир Петков  и заместник-кметът социални дейности Ахмед Мехмед.

Снимки: Иван Бонев

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Най - четени новини

за последната седмица

Гранд Резорт Павел Баня спечели наградата за най-добър петзвезден балнеолечебен хотел на 2025 г.

7591 | 04 декември 2025

Жена бе отвлечена посред бял ден от четирима мъже

6785 | 28 ноември 2025

Катастрофа затруднява движението на централно кръстовище в Казанлък

3567 | 28 ноември 2025

Зов за помощ: 37-годишна жена от Крън се бори с тежко заболяване

2815 | 01 декември 2025

Хуманитарната гимназия в Казанлък получи благодарствена грамота от Президента на Република България

2810 | 28 ноември 2025

Без сериозни наранявания се разминаха участниците в катастрофата на кръстовището на ул.“Христо Ботев“ с бул. “23-ти ПШП“ в Казанлък

2733 | 01 декември 2025

Утвърдени художници и млади таланти от Казанлък представиха съвместна изложба, посветена на Никулден

2442 | 29 ноември 2025

Засякоха 49-годишен мъж да управлява нерегистриран „Форд“ в Габарево

2349 | 28 ноември 2025

България-Текс АД с награда „Работодател на годината 2025“ в категория „Партньор на средния бизнес“

2141 | 03 декември 2025

Откриха изчезналия мъж от с. Копринка

1958 | 02 декември 2025
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак