Музей на Бай Ганьо се създава в родното му село Енина. Делото и идеята е на неговия наследник Румен Сомов.
Ганьо Сомов, известен в България и по света като Бай Ганьо, е Алеков герой, споменат за първи път в „До Чикаго и назад“. Пътеписите на Алеко Константинов, с емблематичната фигура на Ганьо са преведени на много езици, както на турски, така и на руски и на френски.
„Това е героят, който е най-разпознаваем за целия свят, как е Дон Кихот и Санчо Панса“ споделя Румен Сомов пред камерата на Nova.
Забележителни експонати ще бъдат поместени в къщата-музей на Бай Ганьо. Първото издание на „До Чикаго и назад“ и печата от изложението в Чикаго са част от уникалните вещи, който ще могат да бъдат видени.
С интересна история от живота на Бай Ганьо ни запознава неговият наследник Румен Сомов, като разказва за участието му в първото признаване на България след Съединението.
„Той е присъствал в Чикаго, в един от павилионите, където са продавали български стоки и са представяли България. Когато Батенберг обявява Съединението, България не е призната от никой. Той ходи да парламентьорства със Султана, да не бъдем нападнати от Турция“ допълва в разказа си.
Дълги години България продължава да бъде смятана за Княжество, въпреки опитите си да участва в светския живот.
Участието си на панаира в Чикаго и прочувствената реч на тогавашния кмет на Пловдив, успяват да направят Първия световен пробив, и Съединението на България да бъде признато от Чикаго.
Дали байганьовщината продължава да съществува и до днес ще разберете от видеото на Nova.