11:03 | 13 август 19 3372

Омбудсманът с пояснения за Закона за местните данъци и такси

Омбудсманът с пояснения за Закона за местните данъци и такси / Новини от Казанлък

Във връзка със зачестили жалби и сигнали, касаещи права и задължения на данъчно задължените субекти, в полза правата на гражданите, Омбудсманът напомня:

От 1 януари 2019 г. са в сила новите изменения и допълнения в Закона за местните данъци и такси. Промените касаят както данъка върху превозните средства, така и данъка върху недвижимите имоти.

Данъкът за товарните автомобили с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 тона вече се определя по общите правила, които сe отнасят за всички леки автомобили, а не на база товароносимост.

Въведено е двукомпонентно облагане на МПС, съгласно което данъкът се определя по формула, която включва два компонента: имуществен и екологичен.

Имущественият компонент, както и досега се определя на база мощността на автомобила и годината на неговото производство.

Екологичният компонент се определя в зависимост от екологичната категория на автомобила, която показва горната граница на количеството вредни газове, които  автомобилът отделя в атмосферата, т.н. категории от Евро 1 до Евро 6.

Собствениците на автомобили, които нямат отразена евронорма в регистрационните талони, да направят необходимото за да се снабдят със сертификат от представителството на марката на автомобила си, след което се налага смяна на талона в КАТ. Информацията за настъпилата промяна постъпва в дирекция „Местни приходи“ на община Казанлък по електронен път от електронните регистри на КАТ чрез Министерство на финансите. Не е необходимо да се подава декларация. Данъкът се преизчислява служебно от момента на постъпилата информация по служебен път за оставащия период на календарната година.

Увеличава се данъкът за товарните автомобили с технически допустима максимална маса над 3,5 тона, но не повече от 12 тона, като вече данъкът се определя за всеки започнати 750 кг товароносимост, а не както беше досега за всеки започнат тон.

Премахва се данъчното облекчение за превозни средства с действащо катализаторно устройство.

Отпадат също данъчните преференции за мотопеди и мотоциклети с мощност на двигателя до 74 kW вкл., съответстващи на екологични категории Евро.

По отношение на промените, свързани с данъка върху недвижимите имоти, най-същественото изменение е свързано с отпадане на изискването за подаване на данъчна декларация по чл.14 от ЗМДТ от физически лица в двумесечен срок от придобиване на недвижим имот или ограничено вещно право върху такъв. Новите собственици на имоти, придобити чрез покупко-продажба, замяна, дарение или друга правна сделка, нямат задължение да декларират собствеността си. Вместо това, Службите по вписванията и нотариусите са задължени в 7-дневен срок да предоставят информация на Д МП за прехвърлените недвижими имоти.

Задължението за подаване на данъчна декларация се запазва за собствениците на новопостроени сгради.

За новопостроените сгради и постройки, които не подлежат на въвеждане в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията, собственикът уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота, като подава данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти.

Запазва се задължението юридическите лица да подават информация за отчетната стойност и други обстоятелства, имащи отношение при определяне на данъка на имота.

При придобиване на имот по наследство, декларацията се подава в шестмесечен срок от откриване на наследството/т.е. смъртта на наследодателя/ от един от наследниците. В случай, че не е подадена данъчна декларация от наследниците или заветниците, след изтичането на този срок, ЗМДТ предвижда възможност общинска администрация служебно да открива партиди на наследения недвижим имот въз основа на данните, налични в общината и в регистъра на населението и да начислява данък на наследниците.

Служба ГРАО при община Казанлък предоставя на ДМП информация от локалната база данни от регистъра за населението на общината - лица с постоянен и/ или настоящ адрес и починали на територията на община Казанлък.

Данъчнозадължени субекти са лицата, притежаващи недвижим имот на територията на община Казанлък, но това не винаги е обвързано с условието за наличие на постоянен и/или настоящ адрес на същите.

Именно затова, за да се определят коректно наследствените квоти и реципрочния данъчен налог, считам за необходимо наследниците да се възползват от правото си на деклариране на придобити имоти по наследство.

Гинка Щерева
Обществен посредник на община Казанлък

Следвай новините от Казанлък
Сподели

Още новини от Казанлък:

Питаме Казанлък

Кои са най-лошите идеи за Коледни подаръци?

Най - четени новини

за последната седмица

Областният управител за казуса с паметника “Бузлуджа“

10760 | 21 ноември 2024

Завършиха най-мащабните за 2024 година учения в 61 механизирана бригада

7193 | 15 ноември 2024

Марин Добрев призова казанлъчани да застанат зад идеята Община Казанлък да стопанисва Бузлуджа

4286 | 15 ноември 2024

Референдумът за Бузлуджа се провали. Под 20% избирателна активност към 20 часа

3721 | 17 ноември 2024

Нивата на водата в язовир “Копринка“ остават ниски

3600 | 21 ноември 2024

Кола се блъсна в мантинела на пътя Казанлък-Стара Загора, пострада пътничка

3324 | 15 ноември 2024

Николай Златанов за референдума: 80% от жителите на община Казанлък нямат мнение

3287 | 18 ноември 2024

Движението край Тулово се осъществява двупосочно в една лента поради ПТП

3284 | 18 ноември 2024

Журналистът Стойчо Керев представи пред казанлъшката публика филма “Пробуждането. Можем ли да излъжем Матрицата?“

3167 | 15 ноември 2024

Бус се заби в паркиран автомобил на Прохода Шипка

1863 | 20 ноември 2024
Следвай Казанлък във Facebook
Включи се с повече от 20 000 души, за да си винаги информиран
Следвай страницата kazanlak.com Следвай групата За Казанлак