Днес в Община Казанлък се състоя среща за отчитане и обсъждане на резултатите по проекта „Изработване на проект за табели на улиците в град Казанлък“, който се инициира от Обществения посредник на общината Гинка Щерева.
Проектът цели унифициране на всички указателни табели в Казанлък, като той стратира преди 3 месеца, на 26 март, а участие в него взимат ученици от три училища - НУПИД „Акад. Дечко Узунов“, СУ „Екзарх Антим I“ и ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий“.
В общината има 251 пътни артерии, в това число булеварди, площади, улици, квартали и др. Проектът е обърнал внимание на 10 основни артерии в града, поради основния пътнико- и туристически поток – 5 улици и 5 булеварда: бул. „23 ПШП“, бул. „Княз Ал. Батенберг“, бул. „Никола Петков“, бул. „Освобождение“, бул. „Розова долина“. Улиците са: „Ген. Скобелев“, „Столетов“, „Христо Ботев“, „Шипченска епопея“ и „Стара планина“.
Табелите трябва да бъдат изписани както на български, така и на английски език, както и да включват кратък текст, който да е свързан с наименованието на улицата по отношение на историческо събитие, личност или историко-географския регион.
В указателните табели ще присъства герба на община Казанлък, както и QR код, който ще отвежда към историческата информация в интернет страницата на Общината.
Комисията, която оценява и консултира учениците е в състав: главния архитект на Община Казанлък Георги Стоев, д-р Момчил Маринов, директор на ИМ „Искра“, казанлъшкия дизайнер Иван Найденов, директора на художествената гимназия Петя Минекова и омбудсмана на Казанлък.
Водеща роля в проекта играят учениците от Художествената гимназия, които се грижат за визията и дизайна на табелите. Как да изглеждат те и от какъв материял да са изработени.
Поради големия туристически поток в града на розите е нужно уличните табели да бъдат четими и за чужденците. Именно в превода се включват учениците от СУ „Екзарх Антим I” със своите познания по английския език.
Историците пък от ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ се впускат в отговорната задача да напишат и оформят фактологията, с които табелите ще разказват част от историята или личността, свързани с имената на обозначените улици.
По време на срещата днес бяха обсъдени 5 графични предложения, като вече е оформен и редактиран историческия текст и превода на табелите. След обсъждане на проектите комисията изказа своите препоръки и мнения към учениците, като ги насърчи да работят в екип.
Бе взето решението табелите да бъдат от две части – единия носител да изобразява герба на Общината заедно с името на улицата на български и английски език, а втория носител с историческите факти, също на български и английски език, който ще бъде поставян само на ключови места, да бъде изобразен заедно с QR кода.
Целта е всички табели в града на розите да бъдат обновявани и променяни в целия град от тук нататък, когато се наложи.
Предложения за оформлението на табелите могат да бъдат изпращани до 30 септември тази година, на имейл ombudsman_kazanlak@abv.bg, като в последния ден ще бъде обявен и проекта победител, който ще получи голямата награда на Кмета на Казанлък, която за момента остава в тайна.