Предсрочно приключи реставрацията на лъва от Паметника на Свободата и вече е готов да посрещне хилядите българи на върха Шипка на 24 август за 142-та годишнина от боевете. 4-метровият лъв не бе отварян от 40 години, съобщават от btvnovinite.bg.
До сега лъвът е бил почистван само външно, но от 40 години насам за първи път е отворен, с което се разкриха и любопитни факти и детайли за него.
Тази реставрация успява да се осъществи с помощта на дарителска кампания, където са били събрани 111 хиляди лева.
Чавдар Ангелов, директор на парк-музей Шипка застана пред камерата на btv.bg и обясни какви действия са били предприети за ремонта на голямата фигура, както и какви тайни са разгадани след отварянето ѝ.
До ремонта се е стигнало, след като преди няколко години са били изникнали „козметични“ проблеми по фигурата.
След химични анализи, които са направени се оказва, че лъвът е изработен от месинг, а не от бронз както бе известно до сега.
Предполага се, че скулптурата е цялостно или в по-голяма си част изградена от гилзи и боеприпаси.
Години на ред се е смятало, че лъвът се състои от 28 отделни фрагмента, а след отварянето му се е оказва, че те са 53 на брой.
Друга мистика, която разкрива величествената скулптура е, че се е смятало, че тежи 28 тона, а се оказва с много по-малко тегло. Оказва се, че тежи около 12 тона, а с носещата конструкция лъвът тежи около 15 тона.
Скоро се окачва да бъде започнат ремонт и по самия Паметник на Шипка, който не е правен от близо 40 години.